RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ćmy azjatyckie dotarły do Polski. Sieją spustoszenie

Na owady skarżą się głównie mieszkańcy stolicy i Kielc (fot. Shutterstock/Cosmin Manci)

Mieszkańcy Polski narzekają na ćmy azjatyckie, które dotarły do m.in. Warszawy i Kielc. W stolicy można je spotkać głównie na Wawrze, Żoliborzu i Targówku.

Pies zasłabł podczas wycieczki. Na pomoc pospieszyli ratownicy GOPR

W przypadający w środę Światowy Dzień Psa ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR pomogli czworonogowi, który zasłabł podczas wycieczki w góry....

zobacz więcej

„Mieszkam na pierwszym piętrze niedaleko ulicy Ostrobramskiej i od kilku dni nie da się otworzyć okna. Gdy to zrobię przy zapalonym świetle, od razu wpada kilka ciem. Wczoraj naliczyłam ich w moim mieszkaniu osiem” – napisała czytelniczka portalu ipragapoludnie.pl.

Mieszkańcy Kielc informują natomiast o poniszczonej w centrum miasta roślinności. Ich zdaniem to efekt działania właśnie tego owada.

Ćmy azjatyckie to gatunek uważany za szkodniki, zagraża głównie krzewom bukszpanu. Zahamowanie szkodliwego działania owadów następuje dopiero zimą, gdy spada temperatura.

Jak podkreśla ogrodniczka Lila Kowalewska: ćma bukszpanowa pustoszy. – Powstają gołożery między listkami i pędami, pokazują się dziury i faktycznie roślina wygląda bardzo źle. Ro≥ślina jest brązowa, liście opadają, widać, że zamiera – tłumaczy.

źródło:
Zobacz więcej