RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hagia Sophia może znowu stać się meczetem

Hagia Sophia znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (fot. Shutterstock/Anna Jedynak)

Turecki sąd wysłuchał w czwartek stanowiska stowarzyszenia, które złożyło wniosek o przekształcenie muzeum Hagia Sophia w Stambule ponownie w meczet; wyrok w sprawie ma zapaść w ciągu 15 dni. Przeciwko zmianie wypowiedziały się już władze USA, Francji i Grecji.

Turcja blokuje w NATO nowe plany obrony dla Europy Wschodniej

Turcja blokuje w NATO wdrażanie nowych planów obrony dla Europy Wschodniej – poinformowała niemiecka agencja prasowa dpa. W zamian za zmianę...

zobacz więcej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan opowiada się za przywróceniem statusu meczetu dla znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jednego z najczęściej odwiedzanych zabytków Turcji.

Wniosek kwestionuje legalność decyzji z 1934 roku, z początków nowoczesnego świeckiego państwa tureckiego pod rządami Mustafy Kemala Ataturka. Ogromna budowla z VI wieku – po turecku nazywana Ayasofyą – została wtedy przekształcona z meczetu w muzeum.

– Ten meczet (...) jest osobistą własnością sułtana Mehmeda Zdobywcy – przekazał dziennikarzom prawnik ze stowarzyszenia, które złożyło wniosek, Selami Karaman. Odniósł się w ten sposób do osmańskiego przywódcy, który w 1453 roku zdobył miasto, znane wówczas jako Konstantynopol, i przekształcił już wtedy 900-letni bizantyjski kościół w meczet.

Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik około 300 mln prawosławnych na całym świecie, wyraził obawy, że przekształcenie Hagii Sophii w meczet rozczaruje chrześcijan.

W podobnym duchu wypowiedział się w czwartek rzecznik greckiego rządu, twierdząc, że Turcja ryzykuje otwarcie „ogromnej przepaści emocjonalnej” z krajami chrześcijańskimi.

– To symbol tolerancji i różnorodności, to miejsce musi pozostać otwarte dla wszystkich – zaapelował rzecznik francuskiego MSZ. Również sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał w środę władze Turcji do zaniechania zmiany statusu budowli.

Szereg tureckich ugrupowań od dawna prowadzi kampanię na rzecz przekształcenia Hagii Sophii ponownie w meczet, uzasadniając to tym, że lepiej odzwierciedla to status Turcji jako kraju w zdecydowanej mierze muzułmańskiego. Jak przypomina agencja Reutera, sam Erdogan, pobożny muzułmanin, poparł ich inicjatywę przed wyborami lokalnymi w 2019 roku.

źródło:

Zobacz więcej