RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W wakacje maleją zasoby „bezcennego leku”. Apel do krwiodawców

Ministerstwo Zdrowia apeluje do krwiodawców o oddawanie krwi jeszcze przed wyjazdem na wakacje (fot. Shutterstock/ESB Professional)

Ministerstwo Zdrowia apeluje o oddawanie krwi. Latem zasoby krwi i jej składników znacznie maleją. Wpływ na niski stan magazynowy Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK) ma także epidemia koronawirusa.

Ozdrowieńcy będą mogli pomóc chorym na koronawirusa

Osoby wyleczone z koronawirusa będą mogły oddać krew potrzebną do leczenia Covid-19. W Polsce obecnie mamy około 450 osób, które pokonały tę...

zobacz więcej

Jak podaje resort, „CKiK apeluje do honorowych dawców krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o oddanie krwi w jednym z centrów krwiodawstwa w Polsce (niezależnie od miejsca zamieszkania)”.

MZ zaznacza, że „krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują ich niedobory spowodowane utratą dużej ilości krwi, w wyniku wypadków komunikacyjnych, w trakcie lub po zabiegach operacyjnych czy też w wyniku zaburzeń krzepnięcia”.

Jak dodano, „krew jest potrzebna pacjentom po oparzeniach i urazach, a także osobom z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz pacjentom.

Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na swoich stronach internetowych na bieżąco informują o stanie zapasów krwi i jej składników. Ministerstwo podkreśla, że „obecnie wszystkie grupy krwi są potrzebne”.

Apel o oddawanie krwi w czasie epidemii. Kto może być teraz krwiodawcą?

Panująca epidemia koronawirusa nie zmniejsza, lecz zwiększa zapotrzebowanie na krew. Wielu dawców ze względu na chorobę lub zakażenie została...

zobacz więcej

Jak zwrócono uwagę, „najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD-” , ponieważ w sytuacjach awaryjnych, jeśli zabraknie odpowiedniej grupy krwi, to „może być przetoczona każdemu biorcy. Jest to jednocześnie jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków”.

„Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy” – wyjaśnia resort.

źródło:
Zobacz więcej