RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Covid-19 doprowadził do rekordowego długu publicznego w Portugalii

To jedna z największych w historii redukcji miejsc pracy w ciągu zaledwie czterech miesięcy (fot. Horacio Villalobos/Corbis via Getty Images)

Epidemia Covid-19 doprowadziła w Portugalii do rekordowego długu publicznego – 134,4 proc. PKB oraz do likwidacji ponad 192 tys. etatów. To jedna z największych w historii redukcji miejsc pracy w ciągu zaledwie czterech miesięcy.

W Polsce upadła galeria handlowa. Powodem koronawirus

Upadła galeria handlowa i centrum rekreacyjne Sukcesja w Łodzi. Galeria z powodu kryzysu koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego śmiertelną chorobę...

zobacz więcej

Jak wynika z raportu opublikowanego przez bank centralny Portugalii (BdP), w maju dług publiczny tego kraju wzrósł do nienotowanego wcześniej poziomu 264,4 mld euro.

Wpływ na rekordowy poziom zadłużenia publicznego Portugalii miała utrzymująca się od marca w tym kraju epidemia Covid-19. Autorzy raportu przypomnieli, że w kwietniu dług publiczny wynosił o 2,3 mld euro mniej.

Z danych banku centralnego wynika, że o ile przed marcem dług publiczny Portugalii sięgał 120 proc. PKB, to obecnie wynosi już 134,4 proc. PKB.

Tymczasem z innego opublikowanego w środę raportu, Krajowego Urzędu Statystycznego (INE), wynika, że między lutym i majem 2020 r. w Portugalii zlikwidowano aż 192 tys. etatów. To jedna z największych w historii tego kraju liczby miejsc pracy zamkniętych w ciągu zaledwie czterech miesięcy.

Spadło zadłużenie zagraniczne Polski

Zadłużenie zagraniczne brutto Polski spadło w I kwartale 2020 roku do 299.341 mln euro z 314.120 mln euro w IV kw. 2019 r. po korekcie – podał NBP.

zobacz więcej

Według INE głównym powodem drastycznej redukcji miejsc pracy w Portugalii także był kryzys wywołany epidemią koronawirusa.

Według prognoz ekonomicznych rządu Portugalii, opublikowanych w czerwcu w dokumencie pt. „Program Stabilizacji Gospodarczo-Finansowej”, kryzys wywołany epidemią koronawirusa doprowadzi do spadku PKB w 2020 r. o 6,9 proc., czyli najwięcej od kilkudziesięciu lat. Tymczasem bank centralny spodziewa się, że spadek ten będzie wyższy – powyżej 10 proc.

Zgodnie z przewidywaniami socjalistycznego gabinetu Antonia Costy kryzys doprowadzi też do wzrostu bezrobocia z obecnego poziomu prawie 7 proc. do 9,6 proc. w grudniu 2020 r. W przyszłym roku stopa bezrobocia według oczekiwań rządu ma wynieść 8,7 proc.

źródło:

Zobacz więcej