RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowa turystyka w UE: kiedy jedni tracą, inni zyskują

Grecja z powodu kryzysu w turystyce straci ok. 16 proc. PKB (fot. Reuters/Altis Konstantidinis )

Upadek turystyki w 2020 r. spowodował zróżnicowane skutki w różnych krajach Europy, o czym jeszcze mówi się bardzo mało, ale co już powoduje napięcia w krajach UE – pisze hiszpański dziennik „El Confidencial”. Według danych Eurostatu, największym beneficjentem kryzysu w międzynarodowej turystyce są Niemcy.

Sposób na urlop w czasie pandemii: glamping

Rosnąca w Portugalii jeszcze przed pandemią moda na wypoczynek blisko natury kierowała coraz liczniejszych urlopowiczów na prowincję. Za noc w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W Europie istnieją kraje wyspecjalizowane w przyjmowaniu turystów, jak Hiszpania, Grecja czy Portugalia, i kraje ich wysyłające, jak Niemcy i Wielka Brytania.

Wzrost turystyki wpływa na wzrost gospodarczy kraju. W Hiszpanii na każde 5 proc. wzrostu wpływów z turystyki przypada 1,5 proc. wzrostu gospodarczego. Podobnie turystyka wpływa na wzrost PKB w innych krajach przyjmujących, przyczyniając się do ich wzrostu gospodarczego od 2 do 4 proc. – napisał „El Confidencial”, powołując się na przeprowadzone badania.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w tym roku turystyka międzynarodowa zmniejszy się od 60 do 80 proc. Jeżeli weźmiemy pod uwagę średnią tych szacunków, 70 proc., to dla całej UE wpływ pandemii na turystykę jest ogółem tylko nieco negatywny (o 0,7 proc. PKB), ale różnice między poszczególnymi krajami są ogromne.

Z danych podanych przez Eurostat wynika, że Niemcy są największym beneficjentem takiej sytuacji, gdyż światowy kryzys turystyczny przyczyni się do zwiększenia niemieckiego PKB o 2,8 proc.

Rząd Hiszpanii odradza rezerwowanie miejsc na urlop

Hiszpański minister ds. konsumpcji Alberto Garzon zaapelował o „cierpliwość i ostrożność” przy planowaniu rezerwacji wakacyjnych tego lata. Chodzi...

zobacz więcej

Ze względu na pandemię, turyści niemieccy nie pojadą masowo w tym roku do krajów południa Europy i nie wydadzą tam pieniędzy. Także w Szwecji PKB wzrośnie o 1,2 proc. a w Wielkiej Brytanii - o 1,5 proc.

Odwrotna jest sytuacja w krajach przyjmujących, gdzie kryzys w turystyce przyczyni się do zmniejszenia ich PKB: we Francji – o 1,3 proc., we Włoszech – o 1,9 proc., w Hiszpanii – o ponad 8 proc., w Portugalii – o 12,5 proc., a w Grecji – aż o prawie 16 proc.

Kraje Europy Północnej są beneficjentami kryzysu w światowej turystyce - zauważył „El Confidencial”.

źródło:

Zobacz więcej