RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ministerstwo Rozwoju: do firm trafiło już 105 mld zł pomocy

Podczas pandemii firmy otrzymują pieniądze dzięki „Tarczy Antykryzysowej” i „Tarczy Finansowej” (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Do firm w ramach pomocy w utrzymaniu miejsc pracy trafiło już 105 mld zł – podało Ministerstwo Rozwoju. Podkreślono, że stało się tak dzięki „Tarczy Antykryzysowej” i „Tarczy Finansowej”. Jak powiedziała w TVP3 Gdańsk minister Jadwiga Emilewicz, „Dodatek Solidarnościowy” to rozwiązanie, które pomostowo przeciwdziała stałemu bezrobociu i pozwoli na szybki powrót na rynek pracy.

Ustawa o dodatku solidarnościowym z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 – poinformowało...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Dodatek Solidarnościowy” jest elementem „Tarczy Antykryzysowej”, wprowadzonym przez rząd, aby wzmocnić rynek pracy. Jest on przewidziany w obowiązującej już ustawie, którą w czerwcu do parlamentu skierował prezydent Andrzej Duda. Dodatek w wysokości 1400 zł za miesiąc kalendarzowy będzie przysługiwał za okres nie dłuższy niż od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r. Na samym tylko Pomorzu wniosek o „Dodatek Solidarnościowy” złożyło blisko 1,5 tys. osób.

– Mamy nadzieję, że to jest rozwiązanie pomostowe; że ono ma przeciwdziałać trwałemu bezrobociu – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w programie „Forum Panoramy” na antenie TVP3 Gdańsk. Jak podała, powołując się na dane przedstawione przez minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlenę Maląg, po maju zarejestrowano ok. 100 tys. nowych bezrobotnych. Na wzrost liczby osób, które straciły pracę mogła mieć epidemia koronawirusa.

– Zakładamy, że to są osoby, które jeszcze do niedawna były w pełni czynne, nieznajdujący się w obszarze jakiegoś trwałego bezrobocia – dodała. Według Emilewicz, „Dodatek Solidarnościowy” pozwoli „szybko i sprawnie odnaleźć się na rynku pracy”.

źródło:
Zobacz więcej