Badanie: Większość Europejczyków chce obowiązkowych szczepień

We wszystkich krajach objętych badaniem zwolennicy byli w większości (fot. Shutterstock/funnyangel)

82 proc. Europejczyków opowiada się za obowiązkowymi szczepieniami – wynika z II Międzynarodowego Raportu na temat zdrowia STADA 2020. We wszystkich krajach objętych badaniem zwolennicy byli w większości, a mieszkańcy Hiszpanii są w tej kwestii szczególnie otwarci: tam za prowadzeniem obowiązkowych szczepień jest aż 94 proc. respondentów. Nieco mniejsze poparcie odnotowano w Austrii (72 proc. ) i Szwajcarii (70 proc.).

Już pół miliona śmiertelnych ofiar koronawirusa na świecie

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa na świecie przekroczyła pół miliona. Z kolei całkowita liczba zachorowań na globie to już ponad 10 milionów....

zobacz więcej

II Międzynarodowy Raport na temat zdrowia STADA 2020 to badanie obejmujące ponad 24 tys. respondentów z 12 krajów Europy. Autorzy raportu pytają o kierunki rozwoju ochrony zdrowia w Europie. Częścią raportu jest dodatek specjalny poświęcony obecnej sytuacji związanej z COVID-19 - badaniem objęto 6 tys. ankietowanych z 6 krajów (Niemiec, Włoch, Rosji, Serbii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii).

Niestety, spora część mieszkańców Europy nie posiada wystarczającej wiedzy na temat szczepionek. Jedynie co piąty Europejczyk wie, że może być zaszczepiony przeciwko odrze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A/B, ospie i wirusowi HPV.

42 proc. ankietowanych wyraziło obawy związane z tym, że nie dysponujemy jeszcze szczepionką na koronawirusa. Jednocześnie 50 proc. badanych martwi się o zdrowie i życie swoich bliskich i przyjaciół w przypadku zarażenia się wirusem, z czego 54 proc. to kobiety, a 45 proc. to mężczyźni.

40 proc. badanych boi się utraty pracy, a 36 proc. kryzysu finansowego spowodowanego koronawirusem. Najbardziej zaniepokojeni rosnącym bezrobociem są mieszkańcy Włoch (48 proc.) i Rosji (53 proc.).

Poszli do klubu nocnego, skończyli na kwarantannie. W lokalu bawił się klient z koronawirusem

Władze sanitarne Zurychu poinformowały o objęciu 10-dniową kwarantanną prawie 300 gości i pracowników klubu nocnego w tym mieście, ponieważ u...

zobacz więcej

61 proc. respondentów opiekę medyczną podczas kryzysu wywołanego koronawirusem ocenia pozytywnie lub bardzo pozytywnie, 15 proc. było wyraźne krytycznych, a pozostali byli neutralni. Opiekę medyczną w czasie trwania pandemii najwyżej ocenili mieszkańcy Hiszpanii (75 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (74 proc.). Warto dodać, że to właśnie mieszkańcy tych krajów zmagali się ostatnio z wyjątkowo wysokimi wskaźnikami śmiertelności. Najniżej swój system opieki zdrowotnej ocenili Rosjanie - jedynie 31 proc. odniosło się do niej pozytywnie.

Ogólnie 44 proc. Europejczyków wyraziło głęboki szacunek dla pracy personelu medycznego, a jeden na czterech respondentów przyznał, że sytuacja związana z koronawirusem sprawiła, że pogłębili swoją wiedzę i docenili rolę leków.

Międzynarodowy Raport na temat zdrowia STADA to badanie reprezentacyjne online przeprowadzone przez instytut Kantar w imieniu STADA. Ramy czasowe: luty-marzec 2020 r. Próba: po około 2 tys. respondentów z Austrii, Belgii, Niemiec, Finlandii, Francji, Włoch, Polski, Rosji, Serbii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Dodatek specjalny dotyczący koronawirusa to badanie reprezentacyjne online przeprowadzone przez instytut Kantar w imieniu STADA. Ramy czasowe: 23-27 kwietnia 2020 r. Próba: po ok. 1 tys. respondentów z Niemiec, Włoch, Rosji, Serbii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

źródło:

Zobacz więcej