RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzaskowski gorszy niż Komorowski? Pierwsza tura pięć lat temu

Prezydent Warszawy, kandydat KO w wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski (C) w sztabie wyborczym w Warszawie(fot. PAP/Paweł Supernak)

Wybory prezydenckie w 2015 r. przeszły do historii jako te, które zapoczątkowały ciąg triumfów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Sam ich wynik wydawał się sporym zaskoczeniem. Bronisław Komorowski przegrał z relatywnie mało wtedy znanym Andrzejem Dudą. Po pierwszej turze tych dwóch kandydatów dzieliło zaledwie 0,99 proc. poparcia.

Rafał Trzaskowski chce debaty: Zaprosiłem pana prezydenta

Gotowość do debaty z ubiegającym się o reelekcję prezydentem Andrzejem Dudą wyraził w poniedziałek kandydat KO Rafał Trzaskowski. – Jestem otwarty...

zobacz więcej

W pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2015 r. kandydat Platformy Obywatelskiej Bronisław Komorowski uzyskał 5 031 060 głosów – czyli 33,77 proc. liczby głosów ważnych. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda zyskał w pierwszej turze wyborów 2015 5 179 092 głosów – czyli 34,76 proc. liczby głosów ważnych.

Warto przypomnieć, że kandydat PO był wówczas murowanym faworytem do zwycięstwa i już pierwsza tura tamtych wyborów była dużym zaskoczeniem.

W najnowszych wyborach prezydenckich to właśnie kandydat Zjednoczonej Prawicy był od początku liderem sondaży i o zaskoczeniu mowy raczej nie ma. Jeśli brać pod uwagę cząstkowe wyniki, które spłynęły po podliczeniu głosów w 87,16 proc. komisji, Andrzej Duda uzyskał 45,24 proc. głosów, czyli ponad 10 proc. więcej niż pięć lat temu.

Kandydat KO Rafał Trzaskowski według tego samego badania late poll może liczyć na 28,92 proc. głosów. Porównując ten wynik z wynikiem pierwszej tury wyborów 2015 r. okazuje się, że kandydat środowiska politycznego Platformy Obywatelskiej stracił prawie 5 proc. głosów.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w stosunku do 2015 r. znacząco zwiększyła się frekwencja wyborcza w pierwszej turze wyborów. Wówczas wyniosła on 48,96 proc. wyborców uprawnionych, czyli ok. 15 proc. mniej niż tegorocznych wyborach. Według sondażu late poll frekwencja wyniosła 64,3 proc.

źródło:
Zobacz więcej