RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Horała: Przygotowania do budowy elektrowni jądrowej trwają

Przygotowania do budowy elektrowni jądrowej trwają – zapewnił wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Stany Zjednoczone są potencjalnym partnerem tej inwestycji – zaznaczył, nawiązując do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA.

Minister klimatu: Budowa elektrowni jądrowej od 2026 r., pierwszy reaktor w 2033

Minister klimatu Michał Kurtyka ocenia, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce powinna ruszyć w 2026 r., pierwszy reaktor – w 2033 r., a...

zobacz więcej

Horała pytany na antenie TVP1, czy zapadła już decyzja o budowie elektrowni jądrowej w Polsce, przyznał, że przygotowania do budowy elektrowni jądrowej trwają. – Nie robimy tego na siłę, w sposób zbyt pospieszny, bo jest rzeczą oczywistą, że polskiej energetyki nie oprzemy na energetyce jądrowej – podkreślił.

Wiceszef MI powiedział, że nie będzie tak, że za 10 lat większość energii w Polsce będzie pochodziła z energetyki jądrowej. Ocenił natomiast, że „taka elektrownia atomowa, 3-5 bloków energetycznych, może być wartościowym uzupełnieniem miksu energetycznego”, dodatkowym źródłem energii, niezależnym od wahań cen surowców.

Horała mówił, że rząd chce wybudować taką elektrownię. – Stany Zjednoczone są potencjalnym partnerem, bo są jednym z nielicznych państw na świecie, które dysponują technologią dla tej energetyki najnowocześniejszą, najwyższej jakości – zaznaczył.

Przypomniał, że rozmawiali o tym również prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podczas wizyty naszego przywódcy w Waszyngtonie. – Jest otwarte pole do współpracy, do tego, żebyśmy z tych amerykańskich technologii korzystali – wskazał.

Jak mówił Horała, zdarzają się momenty, że polskiego węgla nie starcza na potrzeby krajowej energetyki węglowej, a cały czas rosnąca polska gospodarka tej energii będzie potrzebowała coraz więcej. – Nie zamierzamy oprzeć polskiej energetyki na atomie (...), ale jedna, dwie elektrownie atomowe będą zaspokajać dodatkowe zapotrzebowanie na energię, jakie się pojawi – ocenił.

W opinii wiceministra musimy też rozwinąć np. morskie farmy wiatrowe, pozyskiwać dodatkowe źródła energii. – To nie stoi w sprzeczności z podtrzymaniem jak najczystszych technologii węglowych jako najważniejszego, a przynajmniej bardzo ważnego elementu tego miksu energetycznego jeszcze przez wiele lat – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej