RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konflikt mocarstw atomowych. Strona indyjska podała liczbę zabitych

Konflikt o Kaszmir trwa od dziesięcioleci (fot. PAP/EPA/FAROOQ KHAN)

Straty, jakie poniosła strona chińska w czasie niedawnych starć w dolinie rzeki Galwan sięgają co najmniej 40 żołnierzy – oświadczył indyjski minister stanu ds. transportu drogowego i autostrad V. K. Singh. Według Pekinu straty poniesione przez Indie podczas starcia na spornym odcinku granicy w Himalajach wyniosły 20 żołnierzy; 76 wojskowych jest rannych.

Strategia salami

Dżammu i Kaszmir to ponury górzysty region w Azji, do którego prawa roszczą sobie aż trzy państwa dysponujące bronią jądrową. Regularnie staje się...

zobacz więcej

– Jeśli po naszej stronie męczeńską śmiercią zginęło 20 ludzi, to przynajmniej podwójnie trzeba liczyć straty po stronie chińskiej – ocenił V. K. Singh w wywiadzie wyemitowanym w sobotę wieczór przez stację TV News24.

Minister, który w przeszłości pełnił wysokie funkcje dowódcze w armii, nie przytoczył jednak żadnych argumentów, które potwierdziłby jego szacunki. Podkreślił natomiast, że od samego początku konfliktu granicznego trwającego od 1962 r. Chińczycy tradycyjnie zaprzeczają, że ponieśli jakieś straty.

O tym, że chińscy żołnierze jednak zginęli informował w sobotę kontrolowany przez Pekin anglojęzyczny dziennik „Global Times”, ale bez sprecyzowania liczby ofiar.

Indyjski minister ds. transportu drogowego i autostrad powiedział też w wywiadzie telewizyjnym, że Indusi musieli dać odpór atakowi armii chińskiej, która wtargnęła na indyjskie terytorium. Rzecznik ministerstwa obrony Indii odmówił komentarza ws. informacji podanych przez V. K. Singha.

Z wcześniejszych doniesień wynika Chiny uwolniły w piątek 10 indyjskich żołnierzy, pojmanych w czasie niedawnych starć. Pekin nie potwierdził jednak, że kogokolwiek schwytano.

Starcie na granicy chińsko-indyjskiej. Zginęło trzech żołnierzy

Trzej żołnierze indyjskiej armii zginęli w starciu z siłami chińskimi w Ladakhu, spornym regionie Kaszmiru.

zobacz więcej

Potyczka na pięści, kamienie i pręty

Dwa azjatyckie mocarstwa nuklearne starają się zmniejszyć napięcia po brutalnej potyczce na pięści, kamienie i metalowe pręty w dolinie rzeki Galwan w himalajskim Ladakhu. Starcie było najpoważniejszym incydentem na spornej granicy chińsko-indyjskiej od ponad 50 lat. Obie strony oskarżają się wzajemnie o sprowokowanie agresji i naruszenie ustalonej linii podziału.

Po starciu w dolinie Galwanu chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) przeprowadziła ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji w Tybecie, na wysokości ponad 4,7 tys. metrów n.p.m. Nacjonalistyczny chiński dziennik „Global Times” ocenił, że manewry „dowiodły zdolności ALW w regionie granicznym”.

Spór terytorialny pomiędzy Chinami a Indiami toczy się od dziesięcioleci. Do mniejszych potyczek dochodziło w tym roku kilkakrotnie, ale najnowszy incydent był pierwszym od 45 lat z ofiarami śmiertelnymi. Indie oskarżyły Chiny o wysłanie tysięcy żołnierzy do doliny Galwanu. Według komentatorów Pekin mogła rozgniewać budowa przez Delhi infrastruktury drogowej w pobliżu granicy.

Chińskie władze krytykowały ubiegłoroczną decyzję rządu Indii o przekształceniu stanu Dżammu i Kaszmir w terytorium związkowe i przejęciu bezpośredniej władzy nad częścią Kaszmiru. W proteście relacje z Indiami zerwał Pakistan, który rości sobie prawa do podzielonego Kaszmiru i blisko współpracuje z Chinami.

Przywódcy Indii i Chin deklarowali w ostatnich latach chęć poprawy dwustronnych relacji, między innymi na nieformalnych szczytach z udziałem premiera Narendry Modiego i prezydenta Xi Jinpinga w indyjskim mieście Mahabalipuram w 2019 roku i rok wcześniej w chińskim mieście Wuhan. Według ekspertów najnowsza konfrontacja doprowadzi jednak do znacznego ochłodzenia stosunków.

źródło:

Zobacz więcej