RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Groźne bakterie w Bałtyku. Mogą doprowadzić nawet do śmierci

Na rozmnażanie się bakterii ma wpływ temperatura wody (fot. Karol Serewis/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

W Bałtyku pojawiły się przecinkowce. To groźne, mięsożerne bakterie, które występują wodach tropikalnych. Stanowią one zagrożenie dla turystów. Kontakt z przecinkowcami może zakończyć się nawet śmiercią.

Niezwyczajna babka zwyczajna. Nie tylko leczy rany

Doskonale pamiętamy ją z dzieciństwa. Leczyła pozdzierane kolana i „podwórkowe” rany. Choć zwana zwyczajną i uznawana za pospolity chwast, babka...

zobacz więcej

Jak donosi „Deutsche Welle”, wzrost temperatury wody w Bałtyku sprawił, że w nadchodzących latach bakteria będzie się tam coraz szybciej rozmnażać.

Jak mówią specjaliści z Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR), temperatura wody powyżej 20 st. stwarza idealne warunki do rozwoju groźnych bakterii. Każdy wzrost temperatury wody o jeden stopień wiąże się ze wzrostem liczby zakażeń przecinkowcami o prawie 200 proc.

Te groźne dla człowieka bakterie mogą powodować u ludzi m.in. ciężkie zatrucia pokarmowe, groźne zapalenia. W niektórych przypadkach przecinkowce mogą doprowadzić nawet do śmierci. Zarazić się można połykając morską wodę lub spożywając zarażone nimi owoce morza.

Na przecinkowce uważać powinny przede wszystkim osoby starsze i z osłabioną odpornością, cukrzycy, chorzy na na wątrobę lub raka.

źródło:
Zobacz więcej