RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

UEFA zdecydowała. Euro za rok, Liga Mistrzów w Portugalii, Gdańsk bez finału Ligi Europy

O zmianach poinformował siedzący po prawej szef UEFA Aleksander Ceferin (fot. Harold Cunningham - UEFA/UEFA via Getty Images)
O zmianach poinformował siedzący po prawej szef UEFA Aleksander Ceferin (fot. Harold Cunningham - UEFA/UEFA via Getty Images)

Dokończenie Ligi Mistrzów w sierpniu w Lizbonie, Gdańsk w tym roku bez finału Ligi Europy, której rozgrywki będą kontynuowane w Niemczech i bez zmian w przesuniętych na 2021 rok mistrzostwach Europy. To najważniejsze decyzje podjęte podczas zdalnego posiedzenia Komitetu Wykonawczego UEFA.

Lewandowski zapewnił Bayernowi mistrzostwo Niemiec

Robert Lewandowski strzelił jedynego gola dla Bayernu w wygranym 1:0 meczu z Werderem Brema. Zwycięstwo dało Bawarczykom na dwie kolejki przed...

zobacz więcej

Pandemia koronawirusa wywróciła do góry nogami kalendarz najbardziej prestiżowych rozgrywek klubowych Starego Kontynentu. W Lidze Mistrzów i Lidze Europy udało się rozegrać część meczów 1/8 finału.

Choć czołowe ligi Starego Kontynentu wróciły lub wracają do grania, to o tradycyjnym dokończeniu zmagań nie ma co nawet marzyć. Już od kilkunastu dni spekulowano, że dokończenie zmagań w Champions League będzie miało wyjątkowy przebieg.

Dziś UEFA zdecydowała, że w dniach 12–23 sierpnia w Lizbonie odbędzie się miniturniej. Na razie pewne miejsca w ćwierćfinale są: Atletico Madryt, które w 1/8 finału wyeliminowało broniący trofeum Liverpool, Paris Saint-Germain oraz debiutujące na tym poziomie RB Lipsk i Atalanta Bergamo. W pozostałych czterech parach 1/8 finału zdążono przed przymusową przerwą rozegrać tylko pierwsze mecze.

Rewanżowe spotkania: Bayern Monachium - Chelsea Londyn (3:0 w pierwszym meczu), Barcelona - Napoli (1:1), Juventus Turyn - Olympique Lyon (1:0) i Manchester City - Real Madryt (2:1) odbędą się 7-8 sierpnia. Jeśli ich gospodarze z powodu pandemii nie będą mogli zorganizować tych meczów, to zostaną przeniesione do Portugalii. Losowanie par ćwierćfinałowych i półfinałowych odbędzie się 10 lipca. Pierwotnie finał LM miał być rozegrany 30 maja w Stambule. Trzy dni wcześniej decydujący mecz Ligi Europy miał gościć Gdańsk, ale koronawirus storpedował plany UEFA. Miasta te zorganizują decydujące spotkania rok później.

Lewandowski zapewnił Bayernowi mistrzostwo Niemiec

Robert Lewandowski strzelił jedynego gola dla Bayernu w wygranym 1:0 meczu z Werderem Brema. Zwycięstwo dało Bawarczykom na dwie kolejki przed...

zobacz więcej

Na podobny krok zdecydowano się w przypadku Ligi Europy. Rywalizacja w LE została wstrzymana na etapie 1/8 finału, jednak zdążono rozegrać tylko sześć z ośmiu pierwszych meczów. Rewanże zostaną rozegrane 5-6 sierpnia na obiektach gospodarzy lub w Niemczech.

W parach Inter Mediolan - Getafe oraz Sevilla - Roma nie rozegrano jeszcze pierwszego spotkania. Zdecydowano, że w nich o awansie zdecyduje jeden mecz. Na razie nie wiadomo jeszcze na jakich stadionach, prawdopodobnie w Niemczech.

Losowanie par ćwierćfinałowych i półfinałowych LE także odbędzie się 10 lipca. Od 10 do 13 sierpnia rozegrane zostaną cztery ćwierćfinały, 16 i 17 to terminy półfinałów, a 21 wyłoniony zostanie triumfator.

Pierwotnie finał miał zostać rozegrany w Gdańsku, ale UEFA zdecydowała, że spowodowałoby to tylko dodatkowe problemy logistyczne. Na pocieszenie trójmiejski ośrodek zaprosi dwóch finalistów Ligi Europy w przyszłym roku.

Finał Ligi Europy w 2021 roku zaplanowano na 26 maja. Niewiele ponad dwa tygodnie później rozpoczną się opóźnione o dwanaście miesięcy Euro. Na dzisiejszym posiedzeniu Komitet Wykonawczy UEFA potwierdził, że liczba miast-gospodarzy nie ulegnie zmianie.

To istotna informacja, bo właśnie Bilbao miałoby być jednym z miast, w którym nie zobaczymy finalistów. A to w Kraju Basków jeden z meczów grupowych mieli rozegrać Polacy.

Najlepsze drużyny Starego Kontynentu zagrają także w Amsterdamie, Baku, Bukareszcie, Budapeszcie, Kopenhadze, Dublinie, Glasgow, Londynie, Monachium, Rzymie i Sankt Petersburgu.

Potwierdzono również daty turnieju - rozpocznie się 11 czerwca 2021 roku w stolicy Włoch, a zakończy decydującym meczem 11 lipca w Londynie, który pozostanie także gospodarzem półfinałów.

Reprezentacja Polski wystąpi w grupie E. Na razie Biało-Czerwoni znają dwóch rywali - Hiszpanię i Szwecję. Ostatniego jeszcze nie wyłoniono, a będzie nim zwycięzca tzw. ścieżki barażowej: Słowacja, Irlandia Północna, Irlandia lub Bośnia i Hercegowina. Europejska Unia Piłkarska zaktualizowała w środę terminarz przyszłorocznego turnieju.

Zespół Jerzego Brzęczka zagra 14 czerwca w Dublinie z drużyną wyłonioną w barażach, 19 czerwca w Bilbao z Hiszpanią i 23 czerwca w Dublinie ze Szwecją.

źródło:
Zobacz więcej