RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Misja następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a ponownie opóźniona

Prace nad teleskopem utrudniła pandemia koronawirusa (fot. NASA via Getty Images)

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) nie poleci w kosmos w marcu 2021 roku. Nowa data zostanie ogłoszona przez NASA prawdopodobnie w przyszłym miesiącu. Prace nad teleskopem utrudniła pandemia koronawirusa.

Kosmiczne selfie. Łazik przysłał wyjątkowe zdjęcie

Kim Kardashian i inni celebryci mogą się schować. Najlepsze selfie zrobił łazik marsjański Curiosity. Zdjęcie wykonał przed zdobyciem sporej...

zobacz więcej

NASA poinformowała, iż pomyślnie udały się testy jednego z elementów teleskopu: Deployable Tower Assembly – będzie on służyć do oddzielenia platformy satelitarnej teleskopu od zwierciadła i instrumentów naukowych. Udało się przetestować strukturę w konfiguracji startowej, wraz ze zintegrowanym teleskopem i symulowanymi warunkami nieważkości. Aktualnie teleskop znajduje się w laboratoriach firmy Northrop Grumman.

Jeszcze przed wybuchem pandemii kornawirusa, w styczniu 2020 r., opublikowano raport, w którym wskazywano, iż szanse na wystrzelenie teleskopu w marcu 2021 r. wynoszą 12 proc. Później przyszła globalna pandemia utrudniająca pracę wielu firm i organizacji, co dotknęło także NASA i firm zaangażowanych w prace nad teleskopem.

10 czerwca Thomas Zurbuchen, który jest zastępcą administratora NASA, odpowiedzialnym za misje naukowe, oświadczył, że nie ma szans na start teleskopu JWST w marcu 2021 r. Nowa data zostanie prawdopodobnie podana w przyszłym miesiącu.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma zostać wystrzelony przy pomocy europejskiej rakiety Ariane 5. Będzie największym obserwatorium naukowym wyniesionym w przestrzeń kosmiczną. Ma mieć zwierciadło o średnicy 6,5 m (dla porównania: średnica zwierciadła Kosmicznego Teleskopu Hubble’a to 2,4 m). Zostanie umieszczony na orbicie wokół punktu libracyjnego L2, w odległości 1,5 mln km od Ziemi.

Projekt prowadzony jest przez NASA. Partnerami są Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Kanadyjska Agencja Kosmiczna.

źródło:

Zobacz więcej