RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Książę Filip skończył 99 lat

Książę Filip poślubił Elżbietę, wówczas jeszcze nie królową, w 1947 roku (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
Książę Filip poślubił Elżbietę, wówczas jeszcze nie królową, w 1947 roku (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Książę Filip stał się tym samym najdłużej żyjącym współmałżonkiem koronowanej głowy. Na swoje 90. urodziny otrzymał od ukochanej żony Elżbiety II tytuł Lorda Wielkiego Admirała Marynarki. W środę kończy 99 lat; czy w ostatnie „dwucyfrowe” urodziny księcia Edynburga czeka podobnie spektakularny prezent?

Królowa Elżbieta II: Przesłaniem Dnia Zwycięstwa jest, by nigdy się nie poddawać

Brytyjska królowa Elżbieta II w przemówieniu wygłoszonym z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie podkreśliła, że przesłaniem...

zobacz więcej

Pierwsze doniesienia z brytyjskiego dworu dotyczące celebrowania urodzin księcia Filipa, choć są raczej oszczędne, to niepozbawione angielskiego humoru. Nie brakuje bowiem komentarzy, że przez pandemię królewska para spędziła ostatnio tyle czasu w swoim towarzystwie, że może nie pałać specjalną ochotą do wspólnego świętowania. Większość swojej emerytury książę Filip spędzał w rezydencji w Wood Farm. Niemal 200 km od żony, która zwykła przebywać w pałacu Buckingham lub w Windsor.

Na razie media obiegło przejmujące zdjęcie 94-letniej królowej Elżbiety II i 99-letniego jubilata na tle zamku Windsor. Ona w lekko taliowanej sukni w kwiaty, on w eleganckiej granatowej marynarce i jasnych spodniach. Stonowani, eleganccy i nieco od siebie oddaleni.

Elżbieta zakochała się w Filipie, gdy miała zaledwie 13 lat. Początkowo nikt z jej rodziny nie patrzył przychylnym okiem na starszego o pięć lat mężczyznę o nieco zbyt zawiadiackim spojrzeniu – jak na angielskie standardy. Książę Filip musiał przysięgać, że do 21. roku jej życia czci jej nie skala. I rzeczywiście tuż po jej urodzinach zostały ogłoszone zaręczyny. Para pobrała się 20 listopada 1947 r.

Dziś ich związek, z 73-letnim stażem, jest tematem wielu dyskusji. Najczęściej zadawanym pytaniem jest to dotyczące sekretu trwałości ich relacji. Znający historię ich małżeństwa upatrują jej w różnicach charakteru i – uwaga – w zdecydowanie mniej oficjalnym, żeby nie powiedzieć poważnym podejściu do życia królowej. Jej wybranek słynie bowiem z temperamentu i żywiołowej niechęci do tych, którzy nie dorównują mu intelektem. Sama królowa przyznała kiedyś, że nie ma udanego związku bez tolerancji i nieskończonej cierpliwości. W sierpniu 2017 r. książę Filip wycofał się z życia publicznego. Wcześniej, pełniąc funkcje oficjalnie, regularnie zaliczał gafy, które zaskarbiły mu sympatię Brytyjczyków. Imponował też autoironią i poczuciem humoru, nierzadko niepoprawnym politycznie. Sam o sobie mówił, że jest mistrzem otwierania, gdyż brał udział w setkach ceremonii otwarć różnych obiektów. Raz oświadczył podczas takiej uroczystości: „Ogłaszam to coś za otwarte, cokolwiek to jest”.

źródło:

Zobacz więcej