Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Rząd Hiszpanii posądzany o „ukrywanie” zgonów

Koronawirus w Europie nie odpuszcza (fot. Pablo Cuadra/Getty Images)

Rząd Hiszpanii ogłosił we wtorek, że od dwóch dni w kraju nie było żadnego zgonu z powodu Covid-19. Deklaracja ta spotkała się z niedowierzaniem komentatorów i polityków, zarzucających władzom kraju „ukrywanie” zmarłych. W Portugalii zanotowano 12 nowych ofiar śmiertelnych.

Koronawirus nie odpuści. Prof. Horban wskazał, kiedy nastąpi nawrót epidemii

Musimy przygotować się na powrót epidemii koronawirusa jesienią. Obecnie powinno się testować pacjentów zgłaszających się do szpitali, personel...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

We wtorek rząd Pedra Sancheza, podobnie jak w poniedziałek, ogłosił, że w ciągu doby hiszpańskie służby sanitarne nie odnotowały żadnego zgonu wśród pacjentów zainfekowanych koronawirusem. Oznacza to, że liczba zmarłych utrzymuje się na poziomie 27 127. Liczba zakażonych wzrosła tymczasem w ciągu ostatniej doby z 239 638 do 239 932, czyli o 294 przypadki.

Krytyczne wobec statystyk centrolewicowego rządu Hiszpanii są media oraz regionalni politycy. Odpowiedzialna za służby medyczne wspólnoty Kastylii i Leonu Veronica Casado wyraziła zdziwienie. – Nie można zrozumieć podawanych przez rząd liczb. Przecież tylko w naszym regionie w ciągu ostatniej doby zmarło na Covid-19 dwóch pacjentów – stwierdziła Casado.

Dziennik „El Mundo” pisze, że liczne przypadki zgonów podawane są przez poszczególne wspólnoty autonomiczne kraju.

Gazeta odnotowała, że tylko w ciągu ostatniej doby służby wspólnoty autonomicznej Madrytu potwierdziły 12 nowych zgonów pacjentów zainfekowanych koronawirusem. W poniedziałek, kiedy rząd Sancheza również twierdził, że nie ma nowych ofiar Covid-19, na chorobę tę w aglomeracji stolicy zmarło innych 11 osób.

„El Mundo” cytuje też badanie Hiszpańskiego Stowarzyszenia Pracowników Zakładów Usług Pogrzebowych (Aesprof), z którego wynika, że do poniedziałku wskutek zakażenia koronawirusem zmarło na Covid-19 w całym kraju 43 985 osób, a nie jak utrzymuje rząd Sancheza 27 127.

Portugalia

Z kolei w Portugalii liczba dobowych zgonów i zachorowań utrzymuje się na podobnym poziomie od połowy maja. W ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 12 kolejnych pacjentów, a łączna liczba ofiar śmiertelnych sięga 1 436.

Służby medyczne Portugalii podają, że od poniedziałku liczba nowych infekcji SARS-CoV-2 zwiększyła się w kraju o 195 przypadków do poziomu 32 895.

źródło:
Zobacz więcej