RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Die Welt chwali Polskę: Uniknęła kryzysu euro, uchodźców, a pandemia ją wzmocni

Polska się trzyma, gdy inni się potykają – ocenia welt.de (fot. Shutterstock/udmurd)
Polska się trzyma, gdy inni się potykają – ocenia welt.de (fot. Shutterstock/udmurd)

„Ani zapaść na rynkach finansowych, ani kryzys migracyjny właściwie nie dotknęły Polski. Ma to swoje przyczyny ekonomiczne, polityczne i geograficzne. Z pandemii koronawirusa Polska może wyjść wręcz wzmocniona” – ocenia portal welt.de.

„To nie jest ostatnie słowo.” Łukasz Schreiber o kulisach pracy nad tarczą antykryzysową

Przygotowanie państwowego wsparcia dla gospodarki było niezwykle złożoną operacją – mówi w rozmowie z portalem tvp.info przewodniczący Komitetu...

zobacz więcej

Należący do najważniejszych niemieckich tygodników opiniotwórczych portal poinformował, że „gospodarczo Polska stoi całkiem nieźle, a szerzenie się wirusa powstrzymano”. Liczba zainfekowanych „między Gdańskiem a Krakowem”, przypomniał portal, jest jedenastokrotnie niższa niż w Hiszpanii.

„Raz jeszcze Polska może udowodnić, jak bardzo jest kryzysoodporna. Od przystąpienia w 2004 r. do UE krajowi udało się uniknąć wszystkich poważnych kryzysów europejskich: kryzysu euro w 2009 r., kryzysu uchodźczego w 2015 r., a teraz kryzysu koronawirusa. Polska się trzyma, gdy inni się potykają” ؘ– czytamy na welt.de.

Redakcja ocenia, że jest to efekt „umiejętności taktycznych” i „sporej dawki szczęścia”, choć, jeśli chodzi o kryzys migracyjny, także „niesolidarnej polityki”.

Oskarżenia o brak solidarności powtarzają się w tym kontekście kilkakrotnie. Welt.de zacytował wprawdzie wypowiedź eurodeputowanego Dominika Tarczyńskiego – który wskazał, że polem do realizacji europejskiej solidarności jest problem Nord Stream 2 – ale opatrując ją komentarzem: „on nie przyjmuje do wiadomości, że przyjęcie uchodźców może być aktem solidarności”.

Przyznając, że Prawo i Sprawiedliwość „rozszerza gospodarcze wpływy Polski” welt.de oskarżył władze Polski o dzielenie społeczeństwa, „kontrowersyjną, tak zwaną reformę sądownictwa” i łamanie praworządności.

Bloomberg: Polska gospodarka najbardziej odporna na koronawirusa w UE

Polska ma najbardziej odporną na koronawirusa gospodarką w Unii Europejskiej – uważa Bloomberg. Wysiłki rządu Mateusza Morawieckiego dają nadzieję...

zobacz więcej

Z drugiej strony czytelnik welt.de może się dowiedzieć, że nie tylko przed kryzysem migracyjnym i pandemicznym ochronił Polskę właśnie PiS.

Cytowany w tekście wielokrotnie Marek Belka wskazał, że fakt iż nasz kraj przeszedł obronną ręką przez kryzys finansowy lat 2008-2009 również należy zaliczyć do zasług tej formacji.

– W tym czasie Polska miała, ma wciąż zresztą, bardzo dobry system bankowy. Przede wszystkim dzięki reformom przeprowadzonym za poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości – ocenił były prezes NBP.

– Polska będzie rosnąć dalej i dogoni europejską pierwszą ligę. Widać, że jeśli chodzi o wyniki gospodarcze, wkrótce prześcignie Hiszpanię – przewidywał Belka.

źródło:
Zobacz więcej