Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Lekarka z koronawirusem pojechała do szpitala. Grozi jej ogromna kara

Kobieta odwiedziła punkt drive-thru działający przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile (fot. Hector Vivas/Getty Images)

Lekarka, u której wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem, miała złamać kwarantannę i pojechać do szpitala w Pile (Wielkopolskie) do mobilnego punktu poboru wymazów, tzw. drive-thru. Informację przekazał starosta pilski, a potwierdził w poniedziałek tamtejszy sanepid.

Przeżyła pandemię grypy hiszpanki, teraz pokonała koronawirusa

106 lat ma mieszkanka północy Włoch, która została wyleczona z koronawirusa. — Lekarze dokonali cudu – mówi rodzina seniorki, która jest...

zobacz więcej

Według informacji przekazanych w mediach społecznościowych przez starostę pilskiego Eligiusza Komarowskiego kobieta odwiedziła punkt drive-thru działający przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Pilski sanepid rozpocznie postępowanie administracyjne w sprawie naruszenia izolacji przez lekarkę. Grozi jej kara do 30 tys. zł.

„Zakażona lekarka powinna siedzieć w domu i czekać, aż okaże się, że jest zdrowa, a tymczasem pojawiła się na terenie szpitala. Drive-thru (...) to miejsce, owszem, do pobierania wymazów, ale od np. osób, które są w kwarantannie w związku z przekroczeniem granicy i są jedynie podejrzane o nosicielstwo koronawirusa, a nie zakażone” – napisał Eligiusz Komarowski.

Starosta wyraził nadzieję, że dyrekcja szpitala wyciągnie należyte konsekwencje, a miejscowy sanepid „postąpi zgodnie z posiadanymi kompetencjami”.

103-latka o polskich korzeniach pokonała COVID-19

103-letnia Jennie Stejna, pensjonariuszka jednego z domów opieki w Massachusetts, wyzdrowiała z COVID-19 – informuje USA Today. Pokonanie choroby...

zobacz więcej

Państwowa powiatowa inspektor sanitarna w Pile Danuta Kmieciak powiedziała, że o sprawie lekarki, która opuściła miejsce izolacji, dowiedziała się w poniedziałek. – Wdrożyłam procedurę wyjaśniającą, rozmawiałam z dyrektorem szpitala – zapewniła.

Kmieciak powiedziała, że ze wstępnych ustaleń wynika, że lekarka zatrudniona w pilskim szpitalu została zdiagnozowana jako zakażona SARS-CoV-2 w połowie maja. Od tego czasu przebywała w izolacji domowej. Do pilskiego szpitala kobieta wybrała się własnym autem najprawdopodobniej 26 maja.

Danuta Kmieciak podała, że do punktu drive-thru prowadzi osobne wejście na terenie szpitala, a osoby, które pobierają wymaz są odpowiednio zabezpieczone. Podkreśliła, że osoba zakażona nie powinna opuszczać izolacji, o czym jest informowana przy odbieraniu wyniku.

Na razie nie wiadomo, dlaczego lekarka zdecydowała się pojechać na pobranie wymazu. – Czekam na wyjaśnienia od dyrektora szpitala, ale również od lekarki – powiedziała Danuta Kmieciak.

źródło:

Zobacz więcej