RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nielegalni imigranci z Afganistanu zatrzymani w Katowicach

Imigranci przyjechali ukryci w tirze z ładunkiem ziemniaków(fot. Policja Śląska)
Imigranci przyjechali ukryci w tirze z ładunkiem ziemniaków(fot. Policja Śląska)

Grupę nielegalnych emigrantów zatrzymali policjanci z Katowic. Obywatele Afganistanu przyjechali ukryci w tirze wiozącym z Grecji ładunek ziemniaków. Policję zawiadomił kierowca, gdy tylko zorientował się, że przywiózł pasażerów na gapę.

Nielegalni imigranci przyjechali do Polski z transportem ziemniaków

Razem z transportem ziemniaków przedostało się nielegalnie do Polski z Grecji pięciu cudzoziemców. Czterech obywateli Afganistanu i jeden...

zobacz więcej

O zatrzymaniu Afgańczyków policja poinformowała w poniedziałek. Doszło do niego w nocy z czwartku na piątek.

Kierowca ciężarówki po zatrzymaniu się na stacji paliw usłyszał odgłosy dochodzące z naczepy, którą przejął na granicy. Gdy otworzył drzwi naczepy, z pojazdu wybiegło kilku młodych mężczyzn o ciemnej karnacji i oddaliło się w kierunku pobliskich terenów handlowych. Kierowca podejrzewał, że mogli to być nielegalni imigranci i zawiadomił policję.

W poszukiwania zaangażowani zostali funkcjonariusze Strazy Granicznej oraz policjanci Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Policjanci ustalili, że pojazd z ładunkiem ziemniaków z Grecji przemieszczał się przez Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy do Polski.

Około godziny 23.00 przy autostradzie A-4 policjant z nieetatowej grupy wywiadowców w Katowicach zauważył grupę trzech osób odpowiadających rysopisom. Zatrzymania dokonali policjanci pododdziału alarmowego z katowickiego Oddziału Prewencji.

Nielegalni imigranci zatrzymani. Ukryli się w transporcie arbuzów

Siedmiu cudzoziemców ukrywających się w transporcie arbuzów z Grecji zatrzymała Straż Graniczna na Podkarpaciu. O odgłosach dobiegających z naczepy...

zobacz więcej

Chwilę później drugi patrol „alarmówki” w innej części dzielnicy zatrzymał pozostałe trzy osoby.

Wszyscy mężczyźni deklarowali, że są obywatelami Afganistanu. Nie byli agresywni. Tylko jeden z nich miał paszport, pozostali nie mieli żadnych dokumentów. Wszyscy byli zmęczeni i wycieńczeni. Policjanci oddali im swoje napoje i podzielili się jedzeniem.

Mężczyźni zostali przewiezieni do dwóch jednostek policji, skąd przekazano ich do dyspozycji funkcjonariuszy Straży Granicznej.

To kolejny taki przypadek w ostatnim czasie. Pod koniec kwietnia razem z transportem ziemniaków przedostało się nielegalnie do Polski z Grecji czterech obywateli Afganistanu i jeden Pakistańczyk; zostali zatrzymani w Wielkopolsce przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Poznania-Ławicy.

Ccudzoziemcy w wieku 24-39 lat do naczepy z ziemniakami dostali się w jednej z greckich miejscowości. Sądzili, że tir będzie jechał przez Niemcy bezpośrednio do Francji.

Sąd zadecydował o ich umieszczeniu w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli, tam przeszli także 14-dniową kwarantannę.

źródło:
Zobacz więcej