Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

W USA „wypuszczono” Gwardię Narodową [WIDEO]

Gwardię Narodową zmobilizowano po raz pierwszy od II wojny światowej (fot. Reuters/Leah Millis)

W Minneapolis kolejną noc trwały protesty po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Po raz pierwszy od drugiej wojny światowej gubernator zmobilizował Gwardię Narodową. Działania żołnierzy pochwalił prezydent Donald Trump. „Gwardia Narodowa została wypuszczona w Minneapolis, aby wykonać zadanie, którego nie mógł wykonać demokratyczny burmistrz” – stwierdził Amerykański prezydent, krytykując postawę Jacoba Frey’a z Partii Demokratycznej.

Protesty w Stanach Zjednoczonych: starcia z policją przed Białym Domem

Nie tylko w Minneapolis, gdzie czarnoskóry mieszkaniec tego miasta zmarł w trakcie brutalnego zatrzymania przez policję, trwają gwałtowne protesty....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W jednym z największych miast stanu Minnesota od sobotniego wieczoru obowiązuje godzina policyjna. Mimo to, na ulice Minneapolis kolejną noc wyszli protestujący.

Gubernator stanu Minnesota Tim Walz wezwał mieszkańców Minneapolis do pozostania w domach. Ostrzegł też protestujących, że znajdą się w „bardzo niebezpiecznej sytuacji”, jeśli ponownie złamią godzinę policyjną.

Zarzewiem zamieszek stała się sprawa 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda, który zmarł w trakcie zatrzymania przez policję w Minneapolis.

Zdaniem Trumpa Gwardia Narodowa „wykonuje zadanie”, z którym nie poradził sobie burmistrz Minneapolis. „Koniec gier” – podkreślił prezydent USA we wpisie na Twitterze.

Do sieci trafiło nagranie, jak pojazdy Gwardii Narodowej przejeżdżają jedną z centralnych ulic miasta. Zamieszki w Minneapolis wywołały konflikt pomiędzy Donaldem Trumpem a burmistrzem Jacobemm Frey’em. Przemawiając w piątek polityk Demokratów stwierdził, że prezydent „nie do końca rozumie sytuację”.

źródło:
Zobacz więcej