Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Przeżyła pandemię grypy hiszpanki, teraz pokonała koronawirusa

Wyleczona seniorka ma 106 lat (fot. Shutterstock/sanjagrujic)

106 lat ma mieszkanka północy Włoch, która została wyleczona z koronawirusa. — Lekarze dokonali cudu – mówi rodzina seniorki, która jest pensjonariuszką domu opieki niedaleko miasta Pawia w Lombardii. Lucia Ronda wróciła do zdrowia po miesiącu choroby.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Kobieta zachorowała w kwietniu w domu opieki dla osób starszych w miejscowości Marcignago. Pierwszych dziesięć dni było krytycznych, wkrótce jednak – jak poinformował w sobotę dziennik „Corriere della Sera” – jej stan ustabilizował się.

Sędziwa Włoszka przeżyła pandemię grypy hiszpanki sprzed stu lat oraz dwie wojny światowe.

W związku z kryzysem epidemiologicznym i odizolowaniem placówek opiekuńczych, w których lawinowo wirus szerzył się przez kilka miesięcy, seniorka nie może spotkać się ze swoją rodziną. 106. urodziny spędziła w towarzystwie personelu medycznego i zdmuchnęła jedną, symboliczną świeczkę na torcie.

Dzięki pomocy lekarzy i pielęgniarzy, z najbliższymi kontaktuje się za pośrednictwem komunikatora internetowego.

„Wiele złego powiedziano w tych dniach o domach opieki, ale w przypadku mojej cioci lekarze dokonali cudu. Ona zawsze mi powtarzała: »czuję się dobrze, leczą mnie tu znakomicie«” – zapewnił siostrzeniec Paolo Beduschi, cytowany przez gazetę. „To ona mnie pocieszała” – dodał.

Inny krewny seniorki, Paolo Zani stwierdził zaś: „Ona ma temperament tak silny, jak jej przeciwciała”.

źródło:

Zobacz więcej