Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Prezent na dzień dziecka. Prezes UOKiK tłumaczy na co zwrócić uwagę

Przed nami dzień dziecka wielu rodziców zastanawia się, co kupić swoim pociechom. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny tłumaczył w TVP INFO, na co zwrócić uwagę przy wyborze. – Jako rodzice powinniśmy sprawdzać, z czego jest wykonany produkt, czy ma bezpieczne szwy, czy nie ma elementów, które mogą spowodować udławienie – mówił Chróstny.

„Nie należy spodziewać się spadku cen mieszkań”

Choć epidemia koronawirusa zatrzymała wzrost cen mieszkań, to nie należy spodziewać się poważnych przecen, m.in. z powodu stymulacji monetarnej i...

zobacz więcej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – a właściwie podległa prezesowi UOKiK inspekcja handlowa – rocznie kontroluje prawie 3 tys. zabawek z czego poł tysiąca to zabawki sprawdzane w specjalnym laboratoriom, gdzie są poddawane rygorystycznym testom.

– Poza takimi kontrolami sprawdzamy również to czy zabawki nie są za głośne, nie maja elementów, które mogłyby doprowadzić do udławienia, nie mają ostrych krawędzi, są trwałe, ale także czy związki chemiczne, które są w nich zawarte nie przekraczają norm. Wiec jako rodzice też powinniśmy zwracać uwagę na te elementy – tłumaczył w TVP INFO prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

– Mniej więcej 30 proc. produktów podawanych kontroli nie spełnia norm. Większość to są problemy związane z nieprawidłowym oznakowaniem, ale również elementy związane z ryzykiem udławienia czy przekroczenie norm chemicznych to są te elementy, które dyskwalifikują produkt – dodał Chróstny.

źródło:
Zobacz więcej