Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

WHO tworzy fundację do walki z koronawirusem

Liczba zachorowań na całym globie wynosi teraz 5 milionów 700 tysięcy osób (fot. Thomas Peter/Reuters)

Światowa Organizacja Zdrowia utworzyła specjalną fundację, która zajmie się finansowaniem walki z koronawirusem. Organizacja ma zajmować się zdobywaniem grantów na badania naukowe, prewencję i inne działania. Szef WHO mówi, że sprawa nie ma związku z zapowiedzią wstrzymania składki przez Stany Zjednoczone.

„Trzecia faza”. Brazylia przegrywa z koronawirusem

Brazylia, która w poniedziałek wyprzedziła USA pod względem liczby zmarłych na koronwirusa, staje w obliczu „trzeciej fazy” ataku pandemii. Szef...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

O utworzeniu Fundacji WHO poinformował w czasie wideokonferencji prasowej szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

– Potrzebujemy rozszerzyć naszą bazę darczyńców, by poprawić jakość i ilość naszego finansowania. Prace nad powstaniem fundacji trwały od ponad dwóch lat – dodał.

Fundacja nie jest częścią WHO, a osobnym podmiotem. Jej założycielem jest były minister zdrowia Szwajcarii Thomas Zeltner. Szef WHO twierdzi, że roczny budżet organizacji, który wynosi teraz prawie 2,5 mld dolarów, nie wystarcza na skuteczną walkę z koronawirusem. Równocześnie zaprzeczył, aby tworzenie fundacji miało mieć związek z zapowiedziami prezydenta USA o obcięciu składki do organizacji. Amerykańska wpłata stanowi 18 proc. budżetu WHO.

Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, 355 tys. osób zmarło dotąd na świecie w wyniku COVID-19. Liczba zachorowań na całym globie wynosi teraz 5,7 mln osób, a wyleczyć udało się prawie 2,5 mln osób.

źródło:
Zobacz więcej