Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Rosyjski atak hakerski na polskie media

Jako źródło informacji podawano Polską Agencję Prasową (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)

Celem hakerów stał się portal Niezalezna.pl na, którym został umieszczony artykuł uderzający w polską armię i polsko-amerykański sojusz militarny. „Redakcja nie jest autorem publikacji, a możemy się tylko domyślać, że inspiracje do włamania pochodziły z Rosji. Hakerzy zaatakowali także inne media, w tym Telewizję Republika” – pisze portal.

Atak hakerski na Virgin Mobile Polska. Wyciekły wrażliwe dane klientów

Doszło do ataku hakerskiego na jedną z aplikacji informatycznych, która umożliwiała dostęp do danych rejestrowych – poinformowała Virgin Mobile...

zobacz więcej

Jak informuje redakcja portalu Niezalezna.pl, jeden z artykułów zamienił się na publikację o następującym tytule: Amerykanie „chwalą” pobyt w Drawsku. „Jedyne, czym mogą strzelić, to gumki od majtek”. „Tekst był typowym fake newsem. Spreparowana informacja miała na celu ośmieszyć polską armię, w tym celu sfabrykowane zostały m.in. wypowiedzi dowódców amerykańskiej armii” – zwraca uwagę portal.

Oto przykładowy fragment tekstu: „Szkolenie odbywa się na przestarzałym sprzęcie, przy braku podstawowych środków bojowych. To trzeba mieć z czego strzelać, a z tego, co mają, jest słaby zasięg i siła rażenia – bo jedyne, czym mogą strzelić, to gumki od majtek. Najlepsze wyposażenie mają prawdopodobnie kapelani wojskowi – nowe kropidła bojowe” – amerykański dowódca nie oszczędził negatywnych ocen polskim żołnierzom.

Jako źródło informacji podawano Polską Agencję Prasową, choć taka depesza w serwisie ocziwiście się nie ukazała.

Jak zauważono, celem hakerów padł nie tylko portal Niezalezna.pl. „Takie same artykuły umieszczone zostały na stronach Telewizji Republika, Radia Szczecin, portalu olsztyn24.pl, a nawet na stronie gminy Orzysz, co wydaje się nieprzypadkowym celem – w Orzyszu znajduje się garnizon, stacjonuje tam m.in. 15. Brygada Zmechanizowana” – poinformowano.

Termin również nie jest przypadkowy. „Od 5 do 19 czerwca odbędzie się zmodyfikowane polsko–amerykańskie ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 Plus. Łącznie w ćwiczeniu na poligonie w Drawsku Pomorskim weźmie udział około 6 tys. żołnierzy, 100 czołgów i ponad 230 wozów bojowych” – napisano.

źródło:
Zobacz więcej