RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ciepłe POsadki”. Jak samorządowcy zarabiają krocie? Rekordzista w rok – 236 tys.

Raport MJN o potężnych pieniądzach samorządowców (fot.TVP Info)

Rocznie na publicznych posadach – w radach nadzorczych i zarządach samorządowych spółek – warszawscy radni związani z PO zarabiają krocie – wynika z analizy stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Rekordzista zarobił w rok ponad 236 tysięcy zł.

Nitras atakuje żonę ministra. Szumowski: Dałbym mu w pysk, ale szkoda na niego czasu

Gdybyśmy byli w dawnych czasach, to bym panu Nitrasowi dał w pysk. Oceniam pana Nitrasa jako człowieka chamskiego i niekulturalnego. W sumie więc...

zobacz więcej

Raport, którego tytuł brzmi – „Ciepłe POsadki” opublikowało stowarzyszenie na rzecz Warszawy Miasto Jest Nasze. W publikacji wymieniono nazwiska i posady kilkunastu samorządowców – miejskich radnych związanych i wywodzących się z PO – którzy oprócz diety przysługującej mandatowi radnego, zarabiają krocie na posadach w miejskich spółkach. „A to zarobki rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Niekoniecznie dzięki umiejętnościom i wiedzy” – zauważa MJN.

W raporcie stwierdzono, że „najlepsi” samorządowcy PO potrafią oprócz posady radnego łączyć pracę z dwoma kierowniczymi bądź zarządczymi stanowiskami.

Pierwszym z wymienianych na liście radnych jest przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski, który zasiada w spółce Rewitalizacja z Radomia i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie – 34 tys. zł rocznie.

Z kolei w Centrum Administracyjnym Mazovia w radzie nadzorczej i zarządzie zasiadają radni Marcin Rolnik – wynagrodzenie – 85 tys. rocznie – i Paweł Lech – wynagrodzenie – 22 tys. rocznie.

Sekretarz PSL potwierdza: Pomożemy Trzaskowskiemu zbierać podpisy

Nie pierwszy raz ludzie na opozycji sobie pomagają – przyznaje portalowi tvp.info Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i sekretarz Polskiego...

zobacz więcej

W tych samych zarządach zasiadają też związani z PSL i PO Artur Brzóska i Dominik Łężak.

W raporcie zwrócono też uwagę na Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, na której czele stoi radny PO Mariusz Frankowski. „Jako p.o. dyrektora w roku 2018 zarobił 185 tys. zł. Dodatkowe 50 tys. zł uzyskał jako przewodniczący rady nadzorczej Warszawskiej Kolei Dojazdowej” – czytamy. To czyni go rekordzistą rankingu.

MJN opisało też zarobki stołecznych burmistrzów, którzy również zasiadają w radach nadzorczych spółek samorządowych. Dodatkowo część z nich jest również radnymi sejmiku.

„Burmistrzyni Bemowa Urszula Kierzkowska (PO) – zasiada w radzie MZA, wiceburmistrz Mokotowa Krzysztof Skolimowski (PO) – w SKM. Nikt jednak nie łączy tylu funkcji, co przewodniczący sejmiku, burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski (PO), który zasiada również w radach MPWiK i Veolii” – czytamy w raporcie.

źródło:
Zobacz więcej