Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Święte prawo obywateli”. Szef MSWiA przecina spekulacje ws. zakazu zgromadzeń

Nie będziemy eksperymentować ze zdrowiem publicznym. Nie możemy pozwolić, aby w tym momencie ten kluczowy element ograniczenia epidemii uległ poluzowaniu – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Minister na konferencji prasowej odniósł się w ten sposób do zakazu organizowania zgromadzeń publicznych. Jednocześnie przeciął spekulacje mówiące, że rząd zamierza na stałe ograniczyć wolność zgromadzeń czy manifestacji politycznych. Jak zaznaczył, to są „święte prawa każdego obywatela”.

KSP przed weekendem: Wszelkie zgromadzenia będą nielegalne

Przypominamy, że w myśl obowiązującego prawa nie można organizować zgromadzeń; wszelkie zgromadzenia będą nielegalne – oświadczył w czwartek...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Szef MSWiA powiedział, że „w przestrzeni publicznej pojawiły się ostatnio oskarżenia, że rząd z powodów politycznych zamierza w sposób trwały ograniczyć prawa obywatelskie dotyczące swobody gromadzenia się i manifestowania swoich poglądów”.

– Chcę jednoznacznie powiedzieć w imieniu rządu, w imieniu ugrupowania politycznego, które reprezentuję, czyli PiS, że prawo do nieskrępowanego wyrażania poglądów politycznych, również w formie manifestacji politycznych, jest świętym prawem każdego obywatela – nie ma najmniejszej mowy, najmniejszej intencji ani najmniejszej dyskusji o trwałym ograniczaniu praw obywatelskich w tym zakresie – powiedział Kamiński.

Szef MSWiA podkreślił, że czasowy zakaz zgromadzeń powodowany jest wyłącznie względami bezpieczeństwa epidemicznego i dotyczy nie tylko zgromadzeń politycznych, ale też m.in. wydarzeń sportowych czy kulturalnych.

Jednakowa rekomendacja WHO dla wszystkich państw

Kamiński mówił, że nakazy w związku z pandemią koronawirusa, takie jak zachowanie dystansu społecznego, obowiązują w zdecydowanej większości miast europejskich. To – przekonywał – jest podstawowa rekomendacja dla wszystkich światowych rządów, przedstawiana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

– W opinii analityków Głównego Inspektoratu Sanitarnego, utrzymywanie tylko tego nakazu dystansu społecznego owocuje tym, że mniej więcej mamy w Polsce około 90 proc. mniej hospitalizacji i zgonów – powiedział szef MSWiA. Zauważył, że „to niezwykle konkretne i wymierne liczby”, dlatego „utrzymywanie tego zakazu jeszcze przez jakiś czas jest ważne i sensowne”.

Koronawirus a organizacja wesel. Ważne informacje dla nowożeńców

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Zarekomenduje zgodę na organizację wesel do 50 uczestników –...

zobacz więcej

Podkreślił, że „możliwość gromadzenia się w jednym miejscu znaczącej grupy obywateli naraża tych ludzi, jak również innych ludzi w przestrzeni publicznej”.

– W wielu krajach europejskich trwa dyskusja, w którym momencie i na jakich zasadach będzie można poluzować ten zakaz. Wiele rządów składa deklaracje, że być może w sierpniu, może we wrześniu będą już warunki epidemiczne, które pozwolą na poluzowanie zakazów, na gromadzenie się na meczach, koncertach i manifestacjach politycznych – mówił Mariusz Kamiński.

– Bardzo dokładnie analizujemy argumenty za i przeciw, jeżeli chodzi o moment epidemiczny, śledzimy dyskusje, jakie odbywają się publicznie w krajach europejskich i jesteśmy otwarci na argumenty – zaznaczył.

Ale póki co – dodał – „proszę, żeby podchodzić do tych spraw poważnie”.

Szumowski o letnich koloniach dla dzieci

Obecnego na konferencji prasowej ministra zdrowia dziennikarze dopytywali, kiedy zostanie przywrócona możliwość organizacji obozów sportowych oraz kolonii dla dzieci. Łukasz Szumowski zapowiedział, że jego resort przygotuje odpowiednie rozwiązania w ciągu najbliższych dni.

teraz odtwarzane
Koronawirus a dziecięce kolonie. Minister zdrowia o organizacji wakacyjnego wypoczynku

Rzecznik Praw Dziecka: Otwieram te teczki i jestem przerażony

Mikołaj Pawlak ocenia, że przez 25 lat nikt specjalnie nie interesował się tematem pedofilii, a prokuratura i sądy często były bierne. – Dopiero...

zobacz więcej

Szef resortu zdrowia zapewnił, że w ciągu „najbliższego tygodnia, do dwóch tygodni” jego resort będzie mógł „powiedzieć, jaki mamy stan epidemiczny i jak przewidujemy rozwój epidemiczny” na miesiące wakacyjne: lipiec i sierpień. Wyjaśnił, że chodzi o to, „jak udaje się w Polsce wygaszać epidemię”.

– Musimy też z branżą opracować regulaminy i metody postępowania w sytuacji, np. gdy jedno z dzieci na obozie będzie chore. Co to oznacza: czy cały obóz objęty jest kwarantanną, czy rodzice zabierają chore dzieci do domów? Nie jest to proste, ale na pewno znajdziemy takie rozwiązanie, które zostanie wdrożone w życie na czas wakacji – powiedział Szumowski.

W Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 20 379 osób. Wyzdrowiało 8 731 chorych, 973 osoby zmarły.

źródło:
Zobacz więcej