RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mężczyzna ofiarą oszustwa „na amerykańską żołnierkę”

W rzeczywistości za żołnierkę podawali się oszuści (fot. Scott Olson/Getty Images)

Mieszkaniec Elbląga stracił 50 tys. zł, opłacając transfer paczki wysłanej mu rzekomo przez amerykańską żołnierkę. W rzeczywistości za żołnierkę podawali się oszuści.

Nie pamięta, kim jest i mówi po polsku. Belgijska policja prosi o pomoc

Belgijska policja próbuje zidentyfikować mężczyznę, który został znaleziony w Tielt na początku maja. Nie potrafi podać swojej tożsamości i mówi...

zobacz więcej

– Oszuści toczyli z ofiarą rozmowy przez internetowy komunikator, przesyłali zdjęcia, starannie budowali znajomość. W pewnym momencie poinformowali, że do Elbląga zostanie wysłana paczka z kosztownościami – podała policja. Dodano, że mężczyzna otrzymał przez internet zdjęcia paczki, w której były dolary i złoto.

– Oszuści poinformowali, że wysłana paczka utknęła. Z tego powodu trzeba do niej dopłacić – podała policja. Dodano, że oszuści wysłali mieszkańcowi Elbląga zdjęcia kobiety w mundurze amerykańskiej armii, która trzymała w ręce kartkę z imieniem i nazwiskiem Polaka.

– Mężczyzna prowadził z oszustami rozmowy przez blisko rok, kilkakrotnie opłacał transfer paczki. Przeznaczył na to łącznie ponad 50 tys. zł. Paczki nie dostał do tej pory, a kobieta w wojskowym mundurze przestała się odzywać – dodała elbląska policja.

Sprawców oszustwa na razie nie ustalono.

Elbląska policja podaje szczegóły sprawy „ku przestrodze, bo w takiej lub podobnej sytuacji można stracić oszczędności nawet kilku lat”. W przeszłości w tym mieście odnotowano już tego rodzaju oszustwa, ale wówczas ich ofiarami padały kobiety. Wysyłały rzekomym amerykańskim żołnierzom pieniądze, by ci mogli za nie przesłać im paczki.

źródło:

Zobacz więcej