Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

III liga. Baraż albo powiększenie II ligi. Będzie interwencja PZPN

Kwestia awansu do II ligi powinna rozstrzygnąć się na boisku (fot. arch.AP/PAP)

Zbigniew Boniek odkręci zamieszanie wywołane przez Lubelski Związek Piłki Nożnej? Wiele na to wskazuje. W związku z kuriozalną decyzją LZPN w kwestii awansu do II ligi Motoru Lublin kosztem Hutnika Kraków, szef federacji zamierza zwołać Komisję ds. Nagłych, która będzie mogła uchylić dziwaczne postanowienie lubelskich działaczy.

III liga. Chaos na zapleczu zawodowego grania. Do akcji mogą wkroczyć prezydenci miast

Czy o awansie do II ligi zadecydują… prezydenci miast? Tak może być. Dziurawy regulamin rozgrywek wywołał gigantyczny bałagan na zapleczu...

zobacz więcej

Z powodu pandemii koronawirusa rozgrywki w grupie IV III ligi zostały zawieszone po 19 kolejkach. Do tego czasu Hutnik i Motor zgromadzili tyle samo punktów. Co więcej, bezpośrednie spotkanie wygrali krakowianie.

Wiadomo było, że sezonu nie uda się dokończyć. Odpowiednią uchwałę podjął LZPN kilka dni temu. Ku zaskoczeniu działacze stwierdzili, że pierwsze miejsce należy się Motorowi, bo ten miał lepszy stosunek bramek od zespołu spod Wawelu.

Sprawa wywołała gigantyczne poruszenie w całym piłkarskim środowisku. Nie dość, że decyzja LZPN była delikatnie mówiąc kontrowersyjna, to jeszcze regulamin wojewódzkiego związku nie przewidywał drogi odwoławczej.

A to powoduje, że opierając się na prawie o stowarzyszeniach, Hutnik może poskarżyć się do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, a ten z kolei skierować sprawę do sądu powszechnego.

Może i miałoby to sens, gdyby nie fakt, że miasto Lublin jest głównym udziałowcem Motoru, a Żuk już pogratulował drużynie promocji. Do tego ciężko sobie wyobrazić, aby całą procedurę udało się zamknąć przed rozpoczęciem sezonu 2020/1.

Teraz sprawę odkręcić może tylko Zbigniew Boniek. Statut PZPN stwarza mu możliwość powołania Komisji ds. Nagłych, w skład której oprócz niego wchodzą także wiceprezesi Jan Bednarek, Cezary Kulesza, Marek Koźmiński, Eugeniusz Nowak i Andrzej Padewski. Decyzja o zwołaniu komisji jeszcze nie zapadła, ale jak usłyszeliśmy w futbolowej centrali „nie ma ku temu żadnych proceduralnych przeciwskazań”.

Co dalej? Komisja może uchylić decyzję Lubelskiego Związku Piłki Nożnej i jej postanowienia mają rygor natychmiastowej wykonalności. Do tej pory potrzebna była jeszcze zgoda zarządu PZPN, ale w związku z pandemią koronawirusa zmieniono tryb uchwalania postanowień, bo zwołanie posiedzenia zarządu tylko rozwlekałoby sprawę w czasie.

Według nieoficjalnych informacji Komisja ds. Nagłych może zdecydować, że Hutnik i Motor muszą rozegrać mecz barażowy. W kompetencji Bońka i wiceprezesów będzie ustalenie terminu i miejsca, gdzie spotkanie ma dojść do skutku.

Możliwą datą byłaby końcówka czerwca. Być może wtedy obostrzenia epidemiologiczne pozwoliłby już grać w piłkę, bo na razie nie jest to możliwe na szczeblu rozgrywek niższym niż trzeci. Gdyby nie udało się rozstrzygnąć rywalizacji na boisku, to awans do II ligi uzyskałyby obie drużyny.

Nie wymagałoby to skomplikowanych i czasochłonnych zmian w statucie PZPN. Wystarczyłaby odpowiednia uchwała zarządu, który zbiera się właśnie pod koniec przyszłego miesiąca.

źródło:
Zobacz więcej