Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Koronawirus. Weteran od zbiórki na służbę zdrowia otrzyma tytuł szlachecki

Tom Moore zebrał na NHS niemal 33 mln funtów (fot. arch.PAP/VICKIE FLORES)

Tom Moore, stuletni weteran wojenny, który zebrał dla brytyjskiej publicznej służby zdrowia (NHS) prawie 33 mln funtów, otrzyma tytuł szlachecki. Wniosek w tej sprawie złożył premier Boris Johnson.

Weteran podbił serca zbiórką na służbę zdrowia. Na setne urodziny dostał tysiące kartek

Setne urodziny obchodzi w czwartek Tom Moore, weteran, który w publicznej zbiórce zebrał prawie 30 mln funtów na brytyjską publiczną służbę...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Fantastyczna zbiórka pieniędzy pułkownika Toma pobiła rekordy, zainspirowała cały kraj i dała nam wszystkim promyk światła w mgle koronawirusa. W imieniu wszystkich, którzy byli poruszeni jego niesamowitą historią, chcę powiedzieć ogromne „dziękuję”. On jest prawdziwym narodowym skarbem – oświadczył Johnson.

Szef rządu formalnie wystąpił do królowej Elżbiety II o nadanie Moore'owi tytułu szlacheckiego. Szczegóły na temat tego, kiedy i w jakiej formie odbędzie się ceremonia, zostaną podane w środę.

Moore to weteran II wojny światowej, który obecnie porusza się przy pomocy chodzika na kółkach. Na początku kwietnia postanowił pomóc brytyjskim lekarzom i pielęgniarkom walczącym z epidemią – także dlatego, by odwdzięczyć się za opiekę, której sam doświadczył, gdy miał raka skóry oraz gdy przed dwoma laty po upadku doznał złamania stawu biodrowego. Na fundraisingowej platformie JustGiving ogłosił zbiórkę pieniędzy i wyzwanie dla siebie samego – przejście przed setnymi urodzinami stu liczących 25 metrów okrążeń wokół domu.

Początkowo liczył, że zdoła zebrać dla NHS tysiąc funtów, ale jego akcja nieoczekiwanie zyskała niesamowitą popularność. Gdy 16 kwietnia pokonywał – w asyście honorowej żołnierzy z Yorkshire Regiment – setne okrążenie, było to ponad 12 mln funtów. Obecnie jest już prawie 32,8 mln – wpłacone przez 1,5 mln osób, co jest największą sumą, jaka kiedykolwiek została zebrana poprzez stronę JustGiving.

30 kwietnia z okazji setnych urodzin życzenia złożyli mu: królowa Elżbieta II, książę William, Johnson oraz 140 tys. innych osób, które wysłały do niego kartki urodzinowe. Otrzymał też honorowy stopień pułkownika 1 batalionu Yorkshire Regiment, jednostki, w której służył w czasie II wojny światowej.

Zgodnie z protokołem resortu obrony, po otrzymaniu szlachectwa będzie tytułowany jako kapitan sir Thomas Moore.

źródło:

Zobacz więcej