Lipne usługi budowlane, realne wyłudzenia. Rozbito gang „vatsterów”

Usługi budowlane były jedynie na papierze (fot. Pexels)

Co najmniej 30 mln zł mógł stracić Skarb Państwa na działalności gangu zajmującego wyłudzeniem VAT za sprawą fikcyjnych usług budowlanych – wynika z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Siedlcach. Podczas wspólnej akcji funkcjonariuszy mazowieckiej komendy wojewódzkiej i Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymano 14 osób z tej grupy.

Zarobili miliony handlując wirtualną kawą i olejem

Co najmniej 38 milionów zł mógł stracić Skarb Państwa na działalności grupy zajmującej się wyłudzaniem VAT na handlu m.in. kawą i artykułami...

zobacz więcej

Śledztwo w sprawie działalności „vatsterów” z branży budowlanej prowadzi od kilku miesięcy Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Członkowie gangu zakładali spółki, które pozorowały legalne transakcje. Za sprawą fikcyjnych faktur przestępcy zaniżali wysokość podatków: od towarów i usług, od osób prawnych oraz od osób fizycznych. Jak ustalono, za sprawą gangu Skarb Państwa stracił nie mniej niż 30 mln zł.

W połowie maja funkcjonariusze mazowieckiej komendy wojewódzkiej policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 14 osób, należących do rozpracowywanego gangu. Zatrzymanym postawiono zarzuty między innymi „udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zbrodni vatowskiej a także popełnienia przestępstw skarbowych”.

Większości podejrzanym grozi do ośmiu lat więzienia. Jednak ci z członków grupy, którzy odpowiedzą za zbrodnię vatowską, mogą zostać skazani nawet na 25 lat odsiadki. Na wniosek prokuratora sąd aresztował 13 podejrzanych. Jedna osoba ma dozór policyjny.

Zabezpieczono także majątki członków gangu o wartości ponad 4,3 mln zł, z czego ponad 650 tys. zł w gotówce.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne zatrzymania osób współdziałających z rozbitym gangiem.

źródło:
Zobacz więcej