Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

W Rosji ma być jak w Ameryce: alkohol od 21 lat

Rosjanin przeciętnie wypija ponad 14 litrów czystego alkoholu rocznie (fot. Shuttestock/ Bogdan Vacarciuc)

Rewolucja w Rosji. Tamtejsza Rada Federacji zamierza zalecić rządowi podwyższenie wieku sprzedaży alkoholu z 18 do 21 lat. To kolejny pomysł senatorów na walkę z alkoholizmem.

Od czerwca bez kwarantanny na Bałkanach

Od 1 czerwca nie będzie konieczności przebywania na 14-dniowej kwarantannie w trakcie podróży między Bułgarią, Grecją i Serbią – poinformował...

zobacz więcej

– W obliczu pandemii koronawirusa temat zdrowia narodu staje się szczególnie istotny. Konieczne jest wzmocnienie odporności – powiedział Walery Riazański, pierwszy zastępca szefa Komitetu Społecznego Rady Federacji.

Według statystyk z 2018 roku, przeciętny Rosjanin wypijał 14,3 litra czystego alkoholu w roku. Tylko Litwini i Estończycy byli w tej niechlubnej klasyfikacji wyżej notowani (Polacy znaleźli się tuż za podium).

Od 2004 roku, gdy nasi wschodni sąsiedzi wypijali 20 litrów spirytusu na głowę, efekty walki z pijaństwem są jednak zauważalne. To efekt, m.in. sprzedaży alkoholu w określonych godzinach, zakaz picia na ulicy, czy licencjonowana sprzedaż piwa. Słychać głosy sprzeciwu, ale wobec twardych danych, są one coraz mniej zauważalne.

Rosja przegrywa z koronawirusem. Kreml manipuluje danymi i piekli się stanem gospodarki

Rozprzestrzeniający się w zastraszającym tempie po Rosji koronawirus i indolencja władz centralnych, które nie potrafią zatrzymać negatywnych...

zobacz więcej


Senatorowie nie poprzestają tylko na walce z alkoholizmem, ale zabrali się też za palaczy. Jak pochwalił się senator Riazański, politycy zwrócili się również do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej o przyspieszenie rozpatrywania projektu ustawy o ograniczeniu palenia tytoniu.

  Gdyby przygotowany dokument wszedł w życie, w Rosji obowiązywać będzie m.in. zakaz sprzedaży sproszkowanego tytoniu, a zakazy obowiązujące palaczy papierosów tradycyjnych obejmą zwolenników papierosów elektronicznych. Wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród tamtejszej społeczności muzułmanów, budzi zakaz palenia w miejscach publicznych fajek wodnych.

źródło:
Zobacz więcej