RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przyszłość selekcjonera reprezentacji wyjaśniona

Jerzy Brzęczek jest trenerem kadry od zakończenia mistrzostw świata w Rosji (fot. Diogo Baptista/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

To już pewne. Jerzy Brzęczek poprowadzi reprezentację Polski podczas Euro 2020. W poniedziałek selekcjoner przedłużył wygasający kontrakt do końca 2021 roku. – Mamy pełne zaufanie do trenera – powiedział prezes Zbigniew Boniek.

Bundesliga. Bayern wygrywa, Lewandowski strzela

W Bundeslidze wszystko po staremu. Robert Lewandowski strzelił gola, Bayern zainkasował trzy punkty. W niedzielnym meczu wracającej do życia...

zobacz więcej

Gdyby nie pandemia koronawirusa, to kadra powoli szykowałaby się do startu w mistrzostwach Europy. Ale chiński wirus wywrócił świat futbolu do góry nogami i spowodował przełożenie Euro na 2021 rok. Takiego rozwiązania nie przewidywała dotychczasowa umowa selekcjonera, która wiązała go z PZPN do końca lipca 2020 roku.

Spekulowano, że wobec nie najlepszego stylu gry drużyny narodowej Boniek może zdecydować się na zatrudnienie innego trenera. Teraz to już pewne. Brzęczek zostaje z kadrą na dłużej.

– Postanowiliśmy przedłużyć kontrakt z Jerzym Brzęczkiem do końca 2021 roku, bo mamy pełne zaufanie do selekcjonera i prowadzonej przez niego reprezentacji. W umowie jest jedna istotna klauzula, która w sierpniu 2021 roku daje PZPN możliwość rozwiązania kontraktu – powiedział prezes PZPN cytowany przez portal Łączy Nas Piłka.

Dla federacji to furtka do zakończenia współpracy, gdyby występ Polaków na Euro okazał się totalną klapą, a także ukłon Bońka w stronę swojego następcy. Wybory prezesa PZPN odbędą się najprawdopodobniej w październiku przyszłego roku.

Piłka nożna. Włosi i Hiszpanie zaczynają treningi

Bundesliga już zaczęła grać, a teraz do powrotu zaczynają się sposobić piłkarze w Hiszpanii i Włoszech. Od poniedziałku kluby Serie A i La Liga...

zobacz więcej

– Chciałbym, aby nowe władze federacji miały możliwość podjęcia autonomicznej decyzji odnośnie dalszej pracy selekcjonera – dodał Boniek.

Przyszły rok będzie niesamowicie bogaty w mecze drużyny narodowej. Oprócz mistrzostw Europy reprezentację czeka także udział w eliminacjach mistrzostw świata. Jeśli Polacy wywalczą awans na mundial w Katarze, to kontrakt Brzęczka zostanie przedłużony do końca 2022 r. czyli zakończenia arabskich mistrzostw.

Na razie nie wiadomo, kiedy reprezentacyjny futbol wznowi granie. Odwołano już marcowe (z Finlandią i Ukrainą) i czerwcowe (z Rosją i Islandią) sparingi reprezentacji Polski.

Teoretycznie, we wrześniu powinny rozpocząć się rozgrywki Ligi Narodów, w których Polska ma się zmierzyć z Holandią i Bośnią i Hercegowiną. UEFA nie podjęła jeszcze decyzji o przełożeniu imprezy, ale wydaje się to bardzo prawdopodobne.

źródło:
Zobacz więcej