Minister pracy: Warszawa niesprawnie wypłaca mikropożyczki

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej odniosła się w czwartek do ujawnionego przez portal tvp.info faktu, że warszawski ratusz nie nadąża z rozpatrywaniem wniosków o pomoc dla przedsiębiorców. – Pan prezydent (Rafał Trzaskowski – red.) niesprawnie wypłaca mikropożyczki, a my przekazujemy środki także na realizację tego działania, a więc nie tylko na same mikropożyczki, ale i na obsługę zadania – powiedziała Marlena Maląg.

Urząd w stolicy nie nadąża z rozpatrywaniem wniosków ws. tarczy antykryzysowej

– Od 2 kwietnia do 7 maja do warszawskiego Urzędu Pracy wpłynęło wpłynęło ponad 94 tys. wniosków. Dla porównania, przed epidemią średnia miesięczna...

zobacz więcej

Minister została zapytana o pomoc rządową dla przedsiębiorców. Jak mówiła, w ramach tarczy antykryzysowej złożono ponad 4 mln wniosków. Ministerstwu zależy na tym, by te pieniądze jak najszybciej trafiały na konta.

– Wnioski są systematycznie rozpatrywane, są to proste wnioski z umowami, realizowane przez powiatowe lub wojewódzkie urzędy pracy. (…) Jako niekoniecznie godny do naśladowania można byłoby przytoczyć przykład m. st. Warszawy, gdzie pan prezydent niesprawnie wypłaca mikropożyczki, a my przekazujemy środki także na realizację tego działania, a więc nie tylko na same mikropożyczki, ale i na obsługę zadania – powiedziała.

– Te pieniądze powinny jak najszybciej znaleźć się na kontach przede wszystkim pracodawców, którzy przekazują je na wynagrodzenia pracownicze. Te pieniądze są potrzebne dla zachowania płynności, dla bezpieczeństwa polskich rodzin – dodała.

Portal tvp.info analizował stopień realizacji wniosków o mikropożyczki. Polscy przedsiębiorcy mają taką możliwość dzięki wdrażanej przez rząd tarczy antykryzysowej. Do końca kwietnia rozpatrzono średnio 41 proc. wniosków. Warszawski ratusz jest w tym zestawieniu na trzecim miejscu od końca. Według ówczesnych danych pożyczki udzielono jedynie niecałym 5 proc. wnioskodawców. Dla porównania stopień realizacji wniosków w Opolu wynosi 100 proc., w Gdańsku 99 proc., a Poznaniu – 89 proc.

Mikropożyczki: 95 proc. wniosków w Warszawie wciąż czeka na rozpatrzenie

Portal tvp.info przeanalizował stopień realizacji wniosków o mikropożyczki. Polscy przedsiębiorcy mają taką możliwość dzięki wdrażanej przez rząd...

zobacz więcej

Minister Maląg odniosła się również do sprawy jutrzejszego Studia Rodzina.

– Jutro Studio Rodzina. Zapraszamy o 11:30 z Telewizją Polską. Studio Rodzina, ponieważ mamy Międzynarodowy Dzień Rodziny. Będziemy więc rozmawiać, podsumowywać z ekspertami, z przedstawicielami rodzin przede wszystkim to, co rząd polski dla rodzin zrobił. Rodzina jest fundamentem naszej działalności i naszego wsparcia – zapewniła.

W roli głównej wystąpią rodziny, będące rzeczywistym beneficjentem tego wsparcia.

– Dyskutować będą eksperci, w jakim kierunku powinno iść wsparcie dla rodzin, co jest potrzebne rodzinom, ale też będzie odniesienie do tego, co przez ostatnie 5 lat zostało dla polskich rodzin zrobione. Chodzi o pokazanie, że rodzina to wielka inwestycja – dodała minister.

– Na program Rodzina 500 Plus, od początku funkcjonowania (od 4 lat), przekazaliśmy ponad 108 mld zł, miesiąc w miesiąc 6,5 mln dzieci otrzymuje to wsparcie. (…) Jest to realne wsparcie, które każdego miesiąca wpływa do budżetu domowego – mówiła, wymieniając także inne prorodzinne programy rządu m.in. Dobry Start.

źródło:
Zobacz więcej