RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef MON: Wojsko bardzo aktywne w walce z koronawirusem

„Szczególnie sprawdziły się Wojska Obrony Terytorialnej” (fot. Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images)

Wojsko Polskie jest bardzo aktywne w walce z koronawirusem, szczególnie sprawdziły się w niej Wojska Obrony Terytorialnej – uważa minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wakacje w czasach pandemii. Polska atrakcyjna dla zagranicznych turystów

Nasz kraj jest nad Renem przedstawiany jako bezpieczne miejsce na spędzenie tegorocznych wakacji. Czy ta szansa nie zostanie zmarnowana? –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Ministra obrony pytano w Polskim Radiu Szczecin, czy wojsko i sami żołnierze zdali egzamin na polu walki z koronawirusem.

– Wojsko Polskie rzeczywiście jest bardzo aktywne – odpowiedział Błaszczak. Dodał, że „szczególnie sprawdziły się Wojska Obrony Terytorialnej, tak atakowane przez totalną opozycję”.

– Wojsko jest zaangażowane wielowymiarowo w akcję zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa, np. w Koszalinie od kilku dni funkcjonuje punkt w formule Test & Go, a więc punkt pobierania próbek, które następnie są kierowane do laboratoriów – kontynuował Błaszczak.

– Zaangażowane są także laboratoria wojskowe, oprócz Wojsk Obrony Terytorialnej także wojska chemiczne, cała wojskowa służba zdrowia – dodał.

Zrobienie żelu antybakteryjnego to betka

W dobie koronawirusa produkty ochronne czy sanitarne potrafią osiągać irracjonalne ceny, wielokrotnie wyższe niż jeszcze kilka tygodni temu....

zobacz więcej

– Doprowadziłem do tego, że przeszkolonych zostało 30 tys. żołnierzy, żeby byli gotowi do wspierania cywilnej służby zdrowia, jeżeli będzie taka potrzeba – powiedział szef MON.

– Chcę podkreślić, że wojsko zbiera te doświadczenia, stąd trzy misje: do północnych Włoch, do Stanów Zjednoczonych, do Chicago i do Słowenii. Zadaniem tych misji, które były zorganizowane przez Wojsko Polskie, przez wojskową służbę zdrowia było pozyskanie doświadczeń i wykorzystanie tych doświadczeń w naszym kraju – dodał.

źródło:

Zobacz więcej