RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ślady po tablicach ku czci ofiar Katynia zamalowane białą farbą

Tablice zdemontowano (fot. tvernews/YT)

W Twerze zatarto ślady po tablicach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Jak dowiedziało się Polskie Radio – białą farbą zamalowano plamy, które pozostały po tym, gdy ze ściany twerskiego Uniwersytetu Medycznego usunięto dwie pamiątkowe tablice. W ocenie rosyjskich historyków badających stalinowskie zbrodnie, to inspirowana działaniami władz próba zafałszowywania historii II wojny światowej.

Zniknęły tablice o zbrodni katyńskiej. „Memoriał”: Demontaż był nielegalny

W Twerze zdemontowano tablice upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej – o sprawie dowiedziało się Polskie Radio. Już kilka miesięcy temu przed ...

zobacz więcej

Tablice ustanowiono w lat 90-tych XX wieku, aby przypominały, że w budynku obecnego Uniwersytetu Medycznego NKWD mordowało osoby niewygodne dla stalinowskiego reżimu, w tym polskich jeńców wojennych.

Rosyjscy historycy dokumentujący sowieckie zbrodnie nie mają wątpliwości, że zdjęcie tablic ma związek z prowadzonymi przez Kreml działaniami, mającymi wybielić Józefa Stalina i kierownictwo ZSRR.

W ocenie historyka stowarzyszenia „Memoriał” Nikity Pietrowa, cała historia Związku Radzieckiego była budowana na kłamstwach”.

– Jeśli mówimy o Kremlu, to rzeczywiście są fakty preparowania, zniekształcania, przemilczania, a przecież historia nie musi zawsze być powodem do dumy. Historia powinna być przedmiotem refleksji, służącym poznaniu i zrozumieniu przestępczego charakteru, niektórych epizodów – dodaje rosyjski historyk.

Zdjęcie tablic z budynku w Twerze skrytykował ambasador Polski w Moskwie Włodzimierz Marciniak. Oświadczenia potępiające takie działania opublikowali historycy rosyjskiego stowarzyszenia „Memoriał” i polskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

źródło:
Zobacz więcej