ONZ: W ataku na Trypolis bierze udział nawet 1,2 tys. rosyjskich najemników

Raport został przygotowany przez ekspertów na zlecenie komitetu Rady Bezpieczeństwa ONZ monitorującego przestrzeganie sankcji nałożonych na Libię (fot. Amru Salahuddien / Agencja Anadolu za pośrednictwem Getty Images)

Według raportu ekspertów ONZ od 800 do 1200 najemników zatrudnionych przez tzw. grupę Wagnera wspiera prowadzoną przez gen. Chalifa Haftara ofensywę na stolicę kraju Trypolis – donosi w czwartek agencja Associated Press.

Koronawirus dotarł do ogarniętej wojną domową Libii

W Libii zanotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem – poinformowało libijskie Narodowe Centrum Kontroli Chorób. Kraj jest ogarnięty wojną...

zobacz więcej

Raport, do którego dotarły agencje, został przygotowany przez ekspertów na zlecenie komitetu Rady Bezpieczeństwa ONZ monitorującego przestrzeganie sankcji nałożonych na Libię.

Dokument zaznacza, że zagraniczni najemnicy skutecznie wzmocnili potencjał militarny sił Haftara, często zajmując się specjalistycznymi działaniami, takimi jak pomoc w atakach lotniczych i artyleryjskich, walka elektroniczna czy działania snajperskie.

Konflikt w Libii toczy się od 2011 kiedy obalono wieloletniego dyktatora Muammara Kadafiego, a kraj został podzielony między dwa konkurujące ze sobą ośrodki władzy, wspierane przez własne armie.

Kontrolujące wschód kraju i wspierane przez Francję, Rosję, Egipt, ZEA i inne państwa arabskie siły gen. Haftara od ponad roku prowadzą ofensywę zmierzającą do zajęcia stolicy kraju Trypolisu, który jest siedzibą rządu uznawanego przez ONZ i wspieranego m.in. przez Turcję i Włochy.

Libia oddala się od pokoju. „Negocjacje nic nie znaczą bez zawieszenia broni”

Libijski rząd jedności narodowej Fajiza Mustafy as-Saradża zawiesił swój udział w pokojowych rozmowach, które pod auspicjami ONZ prowadzone są w...

zobacz więcej

Prezydent Rosji Władimir Putin zapytany w styczniu o obecność żołnierzy grupy Wagnera w Libii odpowiedział, że jeżeli w tym kraju walczą Rosjanie, to nie reprezentują oni tego państwa ani nie są przez nie opłacani – przypomina Reuters dodając, że prywatne rosyjskie firmy militarne wspierały wojska tego kraju w walkach w Syrii i na Ukrainie.

Z oenzetowskiej analizy wynika, że wielu zatrudnianych przez grupę Wagnera najemników walczyło wcześniej w Syrii, a pierwsze doniesienia o ich obecności w Libii datuje się na styczeń tego roku.

Raport wspomina także o ok. 5 tys. Syryjczyków walczących po stronie rządu w Trypolisie. Ich rekrutacji miała dokonać Turcja.

Konflikt w Libii gwałtownie nasilił się w kwietniu; zacięte walki rozgrywały się na kilku różnych frontach na zachodzie kraju, pomimo pilnych wezwań ze strony USA i agencji pomocowych do zawieszenia broni w celu rozwiązania kryzysu związanego z koronawirusem.

źródło:

Zobacz więcej