RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podawał się za lekarza misji ONZ. Wyłudził pieniądze od zakochanej 76-latki

Oszust używający imienia „Hubert” podawał się za lekarza stacjonującego na misji ONZ w Somalii (fot.  Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Oszust używający imienia „Hubert” podawał się za lekarza stacjonującego na misji ONZ w Somalii (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

76-letnia kobieta straciła 3 tys. dolarów, kiedy została oszukana przez mężczyznę podającego się za lekarza misji pokojowej ONZ. Kobieta poznała oszusta na jednym z portali społecznościowych.

Seniorka przechytrzyła oszustów. Zamiast do banku, poszła na policję

Seniorka była sprytniejsza od oszustów. Po otrzymaniu telefonu z informacją o zagrożonych oszczędnościach na koncie bankowym, zamiast do banku,...

zobacz więcej

Jak powiedziała oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Karina Kamińska, policjanci pracują nad sprawą internetowego oszustwa, którego ofiarą jest mieszkanka Gdańska.

76-letnia kobieta nawiązała dwa tygodnie temu znajomość z mężczyzną na jednym z portali społecznościowych. Oszust używający imienia „Hubert” podawał się za lekarza stacjonującego na misji ONZ w Somalii. Kobieta zaczęła z nim korespondować.

– Przestępca adorował pokrzywdzoną, opowiadał o tym, że mieszka na Florydzie, bardzo szybko wyznał kobiecie miłość i napisał, że chciałby spędzić z nią resztę życia – tłumaczyła Kamińska.

Mężczyzna podkreślił również, że jego podróż i pobyt w Polsce będą możliwe tylko wtedy, jeżeli kobieta je w całości opłaci, gdyż w Somalii, gdzie chwilowo stacjonuje, nie może korzystać ze swojego konta bankowego.

Pokrzywdzona po rozmowie z mężczyzną otrzymała e-maila z napisem „ONZ”, w którym otrzymała dane do wpłaty za urlop mężczyzny w Polsce. Miała za niego zapłacić zgodnie z dyspozycją w e-mailu ponad 3 tys. dolarów.

Potem przychodziły kolejne maile z poleceniami wpłat. Gdy kobieta pojawiła się w placówce bankowej, aby przelać kolejne 7 tys. dolarów, pracownik banku zorientował się, że kobieta najprawdopodobniej jest ofiarą oszustwa. Pracownik nie dopuścił do kolejnego przelewu i powiadomił policjantów.

Wczoraj kobieta w komisariacie policji złożyła zawiadomienie w sprawie oszustwa. Policjanci powiadomili prokuraturę i pracują nad tą sprawą, aby ustalić tożsamość, i zatrzymać sprawcę tego przestępstwa.

źródło:

Zobacz więcej