RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomoc dla ludności Donbasu w czasie pandemii. Akcję finansuje polskie MSZ

Mimo pandemii, trwa pomoc dla ludności cywilnej w strefie przyfrontowej w ukraińskim Donbasie. Wsparcie finansowane jest ze środków Polskiej Pomocy MSZ. Realizują je Fundacja Most Solidarności i Caritas Mariupol – czytamy w komunikacie fundacji.

Premier Morawiecki: Od solidarności w dobie pandemii zależy ludzkie życie

Świat stoi dziś w obliczu globalnej pandemii; od tego, czy zdołamy zademonstrować solidarność i współpracować, zależy ludzkie życie – napisał...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Strefa przyfrontowa w Donbasie jest obszarem w znacznym stopniu wyludnionym, dotkniętym potężnym bezrobociem. W ponad 40 proc. zamieszkują go osoby starsze, będące w grupie najwyższego ryzyka związanego z pandemią. Poważne niedobory dostępu do usług medycznych, zaopatrzenia w artykuły higieniczne a nawet spożywcze były tam już wcześniej, jednak po wprowadzeniu na Ukrainie stanu wyjątkowego sytuacja znacznie się pogorszyła.

Jak czytamy w komunikacie, celem projektu „Model usług społecznych i opieki medycznej w regionie Donieckim na Ukrainie” jest zabezpieczenie socjalne i medyczne ludności cywilnej pozostającej w strefie frontu. To z bezrobotnych mieszkańców tej strefy rekrutuje się 50 wyszkolonych w projekcie opiekunów, którzy realizują to zadanie.

Szkolenie i regularne wizyty lekarskie prowadzone są przez specjalistyczne zespoły Caritas Mariupol. Opiekunowie wspierają 150 potrzebujących w 13 miejscowościach strefy buforowej.

– Pomoc oferowana obecnie przez Polskę jest wyrazem solidarności z krajem, który dużo gorzej radzi sobie z epidemią z powodu braku zabezpieczenia medycznego i stanu gospodarki. Jeden z kanałów telewizyjnych przeprowadził wśród widzów sondaż dotyczący możliwości finansowych przetrwania kwarantanny, gdyby miała potrwać dłużej. Aż 92 proc. uczestników ankiety odpowiedziało przecząco, bo „pieniądze się już kończą” – powiedziała Marta Titaniec, prezes Fundacji Most Solidarności.

Projekt jest realizowany od lipca 2019 r., prowadzony będzie do końca 2020 r.

źródło:
Zobacz więcej