Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

PGNiG: Gazprom obiecuje zastosować się do wyroku arbitrażu

PGNiG oszacowało, że powinno odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty (fot. PGNiG)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało od Gazpromu deklarację stosowania się do nowych warunków cenowych kontaktu jamalskiego, ustalonych na mocy wyroku arbitrażu – podała spółka.

„Rosja korzysta z kryzysu, by forsować własne interesy energetyczne”

W ostatnich dniach w Niemczech ukazały się m.in. raporty i badania opinii, z których wynika, że dokończenie gazociągu Nord Stream 2 będzie miało...

zobacz więcej

PGNiG poinformowało również, że Gazprom oświadczył, iż skoryguje wystawione faktury, o których polska spółka informowała w piątek. Chodzi o faktury za dostawy gazu w marcu i w pierwszej połowie kwietnia tego roku. Wskazano, że zostały one opłacone w terminach kontraktowych, ale w wysokości wynikającej z nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego, ustalonych w wyroku arbitrażu.

Spółka przekazała również, że wzywała Gazprom do skorygowania tych faktur najpóźniej do 23 kwietnia, pod rygorem uznania, że rosyjski koncern celowo nie stosuje się do postanowień wyroku arbitrażu.

„Z zadowoleniem informuję, że #Gazprom zadeklarował stosowanie nowych warunków cenowych Kontraktu Jamalskiego ustalonych na mocy wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie” – skomentował na Twitterze prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

30 marca 2020 r. PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern oszacował, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty.

Trybunał zmienił formułę naliczania ceny w kontrakcie jamalskim w ten sposób, że jest ona w znaczący sposób powiązana z cenami na rynku europejskim, znacznie bardziej rynkowa i zbliżona do ceny, po jakiej PGNiG sprzedaje gaz odbiorcom.

źródło:

Zobacz więcej