RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lufthansa w tarapatach. Przewoźnik odnotował ponad miliard euro strat

Lufthansa prowadzi rozmowy z rządem federalnym na temat pomocy finansowej w wysokości 10 miliardów euro (fot. Shutterstock/Andrey Armyagov)

Niemiecki narodowy przewoźnik Lufthansa tylko w pierwszym kwartale stracił z powodu koronawirusa miliard 200 tysięcy euro. Prognozowane wyniki na cały rok są jeszcze gorsze. Jak twierdzi agencja prasowa DPA, Lufthansa prowadzi rozmowy z rządem federalnym na temat pomocy finansowej w wysokości 10 miliardów euro.

„Priorytetem jest zachowanie miejsc pracy”. Rzecznik LOT-u o działaniach w czasie pandemii

– Chcemy utrzymać zatrudnienie. Można powiedzieć, że LOT stanął przed wyborem, czy wypowiedzieć umowę osobom, które i tak będą musiały zostać w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Federalne ministerstwo gospodarki potwierdziło, że trwają intensywne negocjacje z Lufthansą na temat pomocy finansowej. Nie podano bliższych szczegółów. Burmistrz Frankfurtu nad Menem, gdzie znajduje się centralny port Lufthansy, Peter Feldmann, przypomniał, że koncern jest znaczącym pracodawcą w mieście, a z kolei Frankfurt jest centrum niemieckiej gospodarki.

Związek zawodowy Verdi wspiera żądania rządowej pomocy, jakie formułuje Lufthansa. Zastępczyni szefa związku Christiane Behle powiedziała dziennikowi „Bild Zeitung”, że bez publicznych pieniędzy Lufthansa nie ma szans na przetrwanie. Według najnowszych raportów finansowych, Lufthansa ma cztery miliardy euro rezerw finansowych, ale obecnie traci milion euro na godzinę, czyli wkrótce wyczerpie wszelkie zapasy.

Nie tylko Lufthansa ma kłopoty finansowe. Jak twierdzi dyrektor Instytutu do spraw Gospodarki Globalnej, Gabriel Felbermayr (czytaj: felbermajr), z powodu pandemii niemiecka gospodarka musi się spodziewać największej recesji od czasów drugiej wojny światowej.

źródło:
Zobacz więcej