Rząd Hiszpanii odradza rezerwowanie miejsc na urlop

Deklaracje ministrów spotkały się z ostrą krytyką ze strony organizacji turystycznych i hotelarskich (fot. PAP/EPA/CATI CLADERA)

Hiszpański minister ds. konsumpcji Alberto Garzon zaapelował o „cierpliwość i ostrożność” przy planowaniu rezerwacji wakacyjnych tego lata. Chodzi o podejmowane teraz przez rząd działania ograniczające sektor turystyki w związku z pandemią koronawirusa.

W Hiszpanii turystyka cofnęła się o 70 lat - wystarczył miesiąc

W ciągu niecałego miesiąca, z oczekiwanego w tym roku największego przypływu zagranicznych turystów w historii Hiszpanii (prawie 84 mln w 2019 r.),...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Naukowcy nie wiedzą wielu rzeczy o wirusie i jego sposobie rozprzestrzeniania się, dlatego plany wakacyjne także muszą pozostać na kwarantannie – powiedział Garzon w telewizji TVE.

Wcześniej minister pracy Yolanda Diaz wyraziła opinię, że „sektory turystyki i kultury prawdopodobnie nie wrócą do działalności do końca bieżącego roku”.

Deklaracje ministrów spotkały się z ostrą krytyką organizacji turystycznych i hotelarskich, które generują razem ok. 20 proc. PKB kraju i zatrudniają prawie 3 mln osób. Według szacunków tych organizacji sektor turystyki stracił do tej pory 90 mld euro i hotelarstwa – 55 mld euro.

Zdaniem Hiszpańskiej Federacji Agencji Podróży (Ceav) oba sektory mogłyby powrócić do działalności jeszcze tego lata. Hiszpańskie hotele pracują nad wypromowaniem marki „Covid free” („wolny od koronawirusa”) dla tych obiektów turystycznych, które dadzą gwarancje, że ich pracownicy i klienci nie są zainfekowani.

Policjanci zorganizowali koncert przed szpitalem w Madrycie [WIDEO]

Policjanci z Madrytu oddali uznanie pracownikom medycznym, organizując koncert na żywo. Przed budynkiem szpitala uniwersyteckiego Gregorio Marañon...

zobacz więcej

Minister ds. konsumpcji zaproponował jednak, aby organizatorzy podróży sprzedawali konsumentom bony turystyczne do wykorzystania za rok.

– Jeżeli bony nie zostałyby w tym czasie wykorzystane, konsument miałby prawo do zwrotu całości wpłaconej kwoty. Firmy turystyczne powinny dać gwarancje finansowe dotrzymania umowy – powiedział. Pozarządowa organizacja ochrony konsumentów Facua ostrzegła, że turyści mogliby mieć trudności z odzyskaniem pieniędzy.

Hiszpania jest drugim, po Francji, krajem najczęściej odwiedzanym przez turystów na świecie. W 2019 r. przyjechało tu prawie 84 mln osób, którzy pozostawili w kraju ponad 92 mld euro. Sektor turystyki jest jednym z najbardziej dotkniętych kryzysem związanym z pandemią koronowirusa.

źródło:
Zobacz więcej