RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Portrety smoleńskie”. Wirtualna wystawa prac prezentujących ofiary katastrofy [WIDEO]

Autorką wystawy „Portrety smoleńskie” jest malarka i lekarka Małgorzata Wrochna (fot. YouTube/NCKultury)

Pracom nad tą wystawą malarka Małgorzata Wrochna poświęciła ostatnie lata życia – zmarła w 2018 r. zna raka. „Mimo pogarszającego się zdrowia i bólu towarzyszącego chorobie, udało się jej namalować wszystkie portrety” – podkreśla Narodowe Centrum Kultury i zaprasza na wystawę „Portrety smoleńskie”. To sylwetki 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. NCK udostępniło wszystkie prace w piątek o godz. 8:41 – dokładnie w 10. rocznicę rozbicia się samolotu.

„Strefa zamknięta” – Smoleńsk 10 lat po katastrofie. Poruszający dokument w TVP [ZWIASTUN]

Miejsce katastrofy jest strefą zamkniętą dla prokuratorów. Ale jest też strefą zamkniętą dla zwykłych osób, które chciałyby uczcić to miejsce –...

zobacz więcej

Narodowe Centrum Kultury w komunikacie ocenia, że „tragiczna śmierć 96 tak wyjątkowych pasażerów samolotu, który rozbił się pamiętnego ranka pod Smoleńskiem, na czele z Parą Prezydencką, i bezprecedensowa strata, którą poniósł tego dnia nasz kraj, były wstrząsem dla Polaków w kraju i poza jego granicami”.

Podkreślono, że „wydarzenie poruszyło światową opinię publiczną”. „Ta największa tragedia w najnowszej historii Polski i długa żałoba narodowa na trwałe wpisały się we wspomnienia i wyobraźnię Polaków, zmieniły wielu z nas” – zaznaczono.

Jak napisano, „wielu artystów starało się oddać emocje towarzyszące tym wydarzeniom”.

„W tym gronie znalazła się Małgorzata Wrochna, która namalowanie realistycznych portretów wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej traktowała jako powinność, ale też wielkie wyzwanie – tak emocjonalne, jak i fizyczne. Artystka w tym czasie ciężko zachorowała na chorobę nowotworową, a w 2018 roku zmarła” – przypomina Centrum.

Spektakl dobry na wszystko. Klasyka Teatru Telewizji dostępna w TVP VOD

By umilić czytelnikom i widzom Telewizji Polskiej Święta Wielkanocne, zachęcamy do skorzystania z bogatej kolekcji spektakli Teatru Telewizji...

zobacz więcej

Przedstawiciele instytucji podkreślają, że „praca nad wystawą wypełniła ostatnie lata jej życia”.

„Jej celem było uczczenie ofiar, oddanie im hołdu i ocalenie od zapomnienia. Swoje obrazy chciała przekazać w bezinteresownym darze dla Polski” – podaje NCK.

Autorka uważała swój cykl za niedokończony, dostrzegała wiele miejsc wymagających poprawy. „Był to efekt postępującej choroby. Interpretowała ten splot tragicznych okoliczności jako metaforę przerwanego, niedokończonego życia ofiar” – wskazuje Narodowe Centrum Kultury.

Wystawa „Portrety smoleńskie” opublikowana została na stronie internetowej NCK oraz kalane w serwisie YouTube.


Małgorzata Wrochna (zmarła 16 marca 2018 r. w Warszawie w wieku 55 lat) – to polska malarka, lekarz medycyny. W latach 1981-87 studiowała na Akademii Medycznej w Warszawie i w Akademii Otwartej przy Wydziale Konserwacji warszawskiej ASP. W trakcie pobytu w Szwajcarii ukończyła też kurs malarstwa naszkliwnego na porcelanie w pracowni „Claire de Lune” w Genewie. Ukończyła również kurs teologii ikony.

Była członkinią Mazowieckiego Towarzystwa Kultury. Jej twórczość artystyczna obejmuje przede wszystkim malarstwo olejne, ale też akwarele i pastele, malarstwo na porcelanie i jedwabiu. Była współzałożycielką i redaktorką witryny internetowej ArsSacra.art.pl, popularyzującej sztukę sakralną. Jej obrazy znajdują się w ołtarzach kościołów i kaplic w Polsce i zagranicą, np. w kościele Zmartwychwstania Pańskiego na warszawskim Targówku, kościołach w Książenicach, Łopusznie, Chocianowie, Łopatkach, w Koleśnikach na Litwie.

Jej kopie obrazu Jezusa Miłosiernego powędrowały m.in. do Karlsberga, Dublina i Australii. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych. Wystawy indywidualne to m.in.: „Chwalcie łąki umajone” przy kościele św. Zygmunta 2004 r., „Totus Tuus” Galeria „Teka” 2005 r., „Malowane ciszą” Kościół Dominikanów na Służewcu 2005 r.

źródło:

Zobacz więcej