RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Maski ochronne – jak używać? Gdzie wyrzucać? Najważniejsze informacje

Od dziś wchodzi w życie obowiązek zasłaniania „przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.” Część z nas użyje masek ochronnych. Jak prawidłowo je nakładać i zdejmować? Czy można użyć jednorazowej maski ponownie? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę ochronną?

Główny Inspektorat Sanitarny i WHO opublikowali instrukcje.

Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk i odkażaniem ich żelem zawierającym alkohol – przypominają eksperci na internetowej stronie WHO.


Zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych będzie obowiązkowe

O obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej od przyszłego czwartku poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz...

zobacz więcej

Gdzie wyrzucić zużyte środki ochrony osobistej?

Jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne należy wyrzucić do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.

Czy można użyć maski jednorazowej ponownie?

Nie, po użyciu maskę najlepiej spalić lub zdezynfekować i wyrzucić. – Gdy skończą się nam maseczki, mamy w domu chusty, możemy ich użyć. Najważniejsze, by zasłonić usta – zaznacza dr Michał Mularczyk.

Kiedy zmienić jednorazową maseczkę na nową?

Zmień maseczkę na nową wtedy, kiedy stwierdzisz, że jest już mocno zawilgocona – informuje Światowa Organizacja Zdrowia.

Jak długo można używać maski z filtrem?

W przypadku masek z filtrem należy stosować się do terminów przydatności do użycia oraz ich instrukcji, gdyż na filtrach gromadzą się mikroorganizmy i one też mogą stanowić źródło zakażenia – wyjaśnia ekspertka z Państwowego Zakładu Higieny dr Agnieszka Chojecka.

Czy nie mając maszyny do szycia, można zrobić maseczkę w domu?

Maseczkę można wykonać własnoręcznie, na przykład z uciętej i odpowiednio złożonej koszulki bawełnianej – INSTRUKCJA WIDEO.

źródło:
Zobacz więcej