RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Pomoc prawna dla medyków. Adwokaci przygotowali specjalną infolinię

Na przygotowaną przez warszawską izbę adwokacką infolinię można dzwonić w godzinach od 9 do 18 (fot. Maria Magdalena Arrellaga/Bloomberg via Getty Images)

Medycy w czasie pandemii koronawirusa na wielu polach znaleźli się w trudnej sytuacji i przyznają, że każde dodatkowe wsparcie jest istotne i potrzebne. Z tą myślą Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie uruchomiła bezpłatną infolinię prawną dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i laborantów. Inicjatywę wspiera kilkudziesięciu chętnych do pomocy prawników. Infolinia już działa, a telefony – jak przyznają pomysłodawcy – dzwonią bez przerwy.

Gromee wspiera medyków. „«Hope» to utwór dla nich za ogromne poświęcenie” [WIDEO]

Andrzej Gromala, DJ Gromee postanowił podziękować lekarzom z całego świata za heroizm w walce z koronawirusem. Producent z myślą o wszystkich...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Kiedy przedstawiciele zawodów medycznych walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem, chcemy, aby mieli nasze wsparcie w odpowiedzi na zgłaszane przez nich liczne wątpliwości dotyczące ich uprawnień i obowiązków w związku z trwającą epidemią – mówi dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie adw. Mikołaj Pietrzak.

Podkreśla, że infolinia została zorganizowana przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie we współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie. Infolinia działa pod numerem tel. (22) 290 20 50 jest bezpłatna i czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 18.

– Apel o bezinteresowną pomoc prawną dla medyków skierowany do koleżanek i kolegów adwokatów z warszawskiej izby, spotkał się z bardzo pozytywna reakcją. W ciągu jednego dnia zgłosiło się ponad 50 adwokatów, aby bezinteresownie świadczyć taką pomoc. Infolinia działa od poniedziałku. Cały czas dzwonią telefony – mówi pomysłodawca akcji adw. Michał Fertak, rzecznik prasowy ORA w Warszawie.

Pomoc prawną można także uzyskać, wysyłając pytanie pod adres: adwokacidlamedykow@ora-warszawa.com.pl.

Hotel dla medyka. Polski Holding Hotelowy wspiera lekarzy walczących z koronawirusem

Hotel Holiday Inn Express Rzeszów Airport – zlokalizowany przy lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce na Podkarpaciu – stał się bazą noclegową dla...

zobacz więcej

Pomoc mailowa – zaznaczają inicjatorzy – jest obsługiwana na bieżąco.

– W obecnej nietypowej sytuacji każde dodatkowe wsparcie dla medyków jest bardzo ważne i potrzebne. Naszą rolą jako lekarzy jest leczenie pacjentów i na tym musimy się skupiać. Jednocześnie zmieniają się przepisy prawa, pojawiają się i zaczynają obowiązywać nowe dla nas regulacje, jest duży chaos; dlatego dziękujemy ORA za pomoc w odnalezieniu się w zmieniającej się prawnej rzeczywistości – mówi Prezes Okręgowej Izby lekarskiej Łukasz Jankowski.

Do projektu zgłosiło się ponad 50 adwokatów, aplikantów adwokackich i prawników należących do Warszawskiej Izby, którzy tak długo, jak to będzie potrzebne, będą wspierać medyków swoją wiedzą i doświadczeniem w walce z pandemią – podkreśla warszawska izba.

źródło:
Zobacz więcej