RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Leki stosowane w przypadku COVID-19 potencjalnie niebezpieczne

Lekarze szukają skutecznych i bezpiecznych metod leczenia pacjentów chorych na COVID-19 (fot. PAP/EPA/JUANJO MARTIN)

Chlorochina i hydroksychlorochina są stosowane w leczeniu i zapobieganiu COVID-19, mimo słabych dowodów na ich skuteczność. Lekarze i pacjenci powinni być świadomi potencjalnie poważnych działań niepożądanych tych leków – wynika z badania przeglądowego na łamach Canadian Medical Association Journal (CMAJ).

Koronawirus groźny dla palących. Czas zerwać z nałogiem

Palenie papierosów może podnieść ryzyko zapadnięcia na Covid-19 przez podniesienie poziomu enzymu, który umożliwia koronawirusowi dostęp do komórek...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Lekarze i pacjenci powinni zdawać sobie sprawę z kilku rzadkich, ale potencjalnie zagrażających życiu działań niepożądanych chlorochiny i hydroksychlorochiny” – ostrzega dr David Juurlink z Oddziału Farmakologii Klinicznej i Toksykologii Sunnybrook Health Sciences Center.

Do potencjalnych działań niepożądanych należą: zaburzenia rytmu serca, obniżenie poziomu cukru we krwi (hipoglikemia) czy objawy neuropsychiatryczne, takie jak pobudzenie, splątanie, omamy i paranoja. Możliwe są interakcje z innymi lekami.

Problem stanowi również zmienność metaboliczna – niektóre osoby słabo metabolizują chlorochinę i hydroksychlorochinę, a niewielki procent metabolizuje je szybko, co wpływa na odpowiedź na leczenie.

Chlorochina i hydroksychlorochina są bardzo toksyczne w przypadku przedawkowania - mogą powodować drgawki, śpiączkę i zatrzymanie akcji serca.

Metoda sprzed stu lat przynosi efekty w leczeniu chorych na koronawirusa

Służby medyczne Korei Południowej przygotowują wytyczne dotyczące wykorzystania osocza pobranego od wyleczonych pacjentów w terapii Covid-19; po...

zobacz więcej

Skutkiem pochopnego stosowania hydroksychlorochiny mogą być niedobory tego leku na rynku. Osoby, które przyjmują hydroksychlorochinę w celu leczenia zaburzeń autoimmunologicznych (takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń i inne choroby przewlekłe), mogą mieć problemy z dostępem do tego leku.

Autorzy przeglądu badań zwracają uwagę na niską jakość dowodów sugerujących, że takie leczenie może być korzystne u pacjentów z COVID-19. Jak ostrzegają, możliwe jest, że leczenie to może pogorszyć przebieg choroby.

„Pomimo optymizmu (czasem nawet entuzjazmu) dla potencjału chlorochiny lub hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19, niewiele uwagi poświęcono możliwości, że leki mogą negatywnie wpływać na przebieg choroby” – mówi dr Juurlink.

„Dlatego potrzebujemy lepszej bazy dowodów przed rutynowym stosowaniem tych leków w leczeniu pacjentów z COVID-19” – wyjaśnia.

źródło:

Zobacz więcej