RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Polska chce zaanektować Kaliningrad? Służby: To rosyjska dezinformacja

Wzmożona aktywność dezinformacyjna w czasie epidemii (fot. PAP/Marcin Obara; Twitter/Stanisław Żaryn)

– Obserwujemy, że okres epidemii jest czasem wzmożonych działań propagandowych – informuje w rozmowie z portalem tvp.info Stanisław Żaryn. Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych podkreśla, że fałszywe informacje dotyczą m.in. rzekomej aneksji Kaliningradu, referendum ws. przyłączenia Suwalszczyzny do Rosji, a także polskiej energetyki atomowej.

Sprawa SokuzBuraka. Prokuratura przesłuchała kolejnego świadka

Warszawska prokuratura bada sprawę powiązań osób odpowiedzialnych za SokzBuraka z politykami Platformy Obywatelskiej. Jak ustalił portal tvp.info,...

zobacz więcej

W związku z koronawirusem Europa pogrążona jest w kryzysie, a władze państw skupiają się na zmniejszaniu skutków epidemii i ratowaniu gospodarek. – W tej chwili emocje społeczne są wyższe, więc łatwiej jest manipulować. To sprzyja Rosji, bo gdy inne tematy schodzą na dalszy plan, Kreml stara się to wykorzystać – wyjaśnia Stanisław Żaryn.

Alarmuje, że znane z szerzenia dezinformacji rosyjskie portale internetowe publikują kolejne fake newsy, z których np. wynika, iż z powodu koronawirusa Polska zrezygnowała z rozwoju energetyki jądrowej. Podkreśla, że nasza energetyka, w szczególności programy uniezależniające nas od Rosji, jest od dawna na celowniku propagandy kierowanej z Kremla. – Uwaga więc na manipulacje – zaznacza.

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych dodaje, że rosyjskie uderzenia w Polskę są coraz bardziej złożone. – Propaganda Kremla, bazując na własnym fake newsie przeciwko Polsce, opublikowała opinie wzywające do przeprowadzenia na Suwalszczyźnie referendum ws. przyłączenia do Rosji – ostrzega Żaryn.

Co więcej, powołując się na komentarze pod tekstem w „Gazecie Wyborczej”, rosyjskie media mają sugerować, że Polska chce zaanektować Kaliningrad.

Kamil Durczok lekceważy prośby policji i ministra zdrowia. „Matoły”

Dziennikarz Kamil Durczok napisał na Twitterze, że mimo zakazu wchodzenia do lasów, wybiera się tam ze swoim owczarkiem niemieckim. „A wy, matoły,...

zobacz więcej

– Rosja poszukuje wspólnoty celów, co pomogłoby jej wyjść z izolacji międzynarodowej. Po drugie, przy okazji koronawirusa, walczy o zniesienie nałożonych na nią sankcji. Próbuje się pokazywać jako kraj, który chciałby pomagać innym, a przez sankcje nie może – wyjaśnia w rozmowie z tvp.info Żaryn.

– Cały świat musi się jednoczyć, więc wykorzystują to do walki o reset w kontaktach ze światem. Szukają jednak w tym celu propagandowych chwytów – konstatuje rzecznik.

Na pytanie, jak państwo polskie walczy z taką dezinformacją, rzecznik wyjaśnia, że służby specjalne na bieżąco monitorują tego typu aktywność i raportują do najważniejszych osób w państwie.

– Ale w Europie powszechną praktyką walki z tymi działaniami Rosji jest nagłaśnianie tych manipulacji, prostowanie ich i zwracanie uwagi czytelników na to, co się dzieje. Polska pokazuje więc te mechanizmy, tłumaczy, jak one działają i to będziemy starali się dalej robić – zaznacza.

źródło:
Zobacz więcej