RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Opozycja chce na ognisku pandemii upiec swoją partyjną pieczeń” [WIDEO]

W nocnym głosowaniu większość, bo aż 183 posłów opozycji głosowało przeciwko tarczy antykryzysowej, a 36 wstrzymało się od głosu. – W takiej sytuacji trzeba zagłosować za tarczą antykryzysową. Jeżeli opozycja głosuje przeciwko, to pokazuje swój taki partyjny partykularyzm. Nawet w takiej sprawie, chce na tym ognisku pandemii upiec swoją partyjną pieczeń – powiedział portalowi tvp.info eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

„To jest dobre dla wszystkich przedsiębiorców”. Liderzy PO i PSL „przyłapani”, jak chwalą Tarczę Antykryzysową

– Ale to jest dobre dla wszystkich przedsiębiorców – mówił na zarejestrowanym bez jego wiedzy nagraniu o Tarczy Antykryzysowej Władysław...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Za pakietem antykryzysowym opowiedziało się 233 posłów (232 z Prawa i Sprawiedliwości i 1 z Koalicji Obywatelskiej). Przeciwko głosowało 130 posłów KO, 46 posłów Lewicy, 6 posłów PSL-Kukiz’15 i 1 poseł Konfederacji. Od głosu wstrzymało się 2 posłów KO, 1 poseł Lewicy, 23 posłów PSL-Kukiz’15, 10 posłów Konfederacji i jeden niezrzeszony. 7 posłów nie uczestniczyło w głosowaniu.

– Akurat w takich chwilach społeczeństwo oczekuje jedności, współpracy ponad podziałami politycznymi. To widać w wielu krajach europejskich. Na przykład w Grecji, gdzie niedawno na opozycyjnych manifestacjach rzucano w przedstawicieli władzy koktajlem Mołotowa, teraz opozycja zadeklarowała absolutną współpracę z rządem – mówił Czarnecki z PiS.

– W tej ustawie przegłosowanej przez większość PiS-owską było tyle niebezpiecznych zapisów, dotyczących chociażby kwestii wyborczych, kwestii związanych z ułatwieniami w dostępie korporacji do systemu PESEL, innych wrzutek, których rząd wstydziłby się w normalnym trybie procedować – stwierdził poseł KO Mirosław Suchoń.

– Kilka naszych propozycji, bardzo istotnych, dotyczących między innymi zwolnienia wszystkich z ZUS-u, a nie jak proponuje rząd, tylko 50-procentowej ulgi dla tych, którzy zatrudniają do 49 osób, kłóci się z tym, co PiS przegłosował. Kłóci się to też z wypowiedzią sprzed paru minut prezydenta Andrzeja Dudy, który zaproponował panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, aby przedsiębiorcy mieli 100-procentowe zwolnienie z ZUS-u na okres trzech miesięcy – tłumaczył poseł KO Dariusz Joński.

Prezydent: Moim programem jest tarcza antykryzysowa

Dziś przede wszystkim trzeba się martwić o to, w jaki sposób pokonać kryzys. Można powiedzieć, że moim programem jest obecnie tarcza antykryzysowa...

zobacz więcej

– Nie zostały uwzględnione te nasze poprawki, które zgłaszaliśmy. Dotyczyły chociażby dopłat dla przedsiębiorców i pracowników w ramach refundacji kosztów stałych. To są rzeczy, które dla nas są bardzo istotne. Do tego mieliśmy wrażenie, że ta ustawa zajmowała się kompletnie istotnymi z punktu widzenia epidemii rzeczami, jak chociażby kwestią ustawiania masztów telekomunikacyjnych – powiedział poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

– Nie było podstaw, żeby uznać za wiarygodne roszczenia opozycji, bo w ślad za ich żądaniami nie szły konkretne wyliczenia, jeżeli chodzi o obciążenie budżetu państwa i finanse publiczne. Tak się polityki nie uprawia i mogę tylko ubolewać, że opozycja po raz kolejny nie zdała egzaminu z odpowiedzialności za Polskę i Polaków – powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

– Pan prezydent Duda już po tym głosowaniu zadeklarował, że z ZUS-u na 3 miesiące będą zwolnieni wszyscy przedsiębiorcy. My od początku mówiliśmy, że tak powinno być. Rząd dopiero z każdym kolejnym krokiem decyduje się na to, co PSL mówił wcześniej. Cieszymy się z deklaracji pana prezydenta. Wczoraj głosowaliśmy przeciwko, bo uznawaliśmy, że to co było wczoraj było niewystarczające – argumentował senator Polskiego Stronnictwa Ludowego Jan Filip Libicki.

– Na ich miejscu zrobiłbym konferencję prasową i powiedziałbym, że szkoda, że nie przyjęto takiego rozwiązania, ale w poczuciu odpowiedzialności za Polskę pobieram dany projekt. Tego nie było. Uważam, że to więcej niż zbrodnia. To błąd – skomentował argumenty opozycji europoseł Czarnecki z PiS-u.

źródło:
Zobacz więcej