RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„El Mundo”: koronawirus atakuje nie tylko płuca. Wywołuje wiele powikłań

„El Mundo”: koronawirus niesie ze sobą liczne powikłania dla organizmu (fot. Alvaro Calvo / Getty Images)

Hiszpański dziennik „El Mundo”, bazując na badaniach dotyczących koronawirusa, pisze w czwartek, że wskutek wywoływanej przez patogen choroby COVID-19 atakowane są różne istotne organy, a nie tylko płuca, zaś wielu pacjentów cierpi na liczne powikłania.

Szumowski o nowych obostrzeniach rządu: Nie będą drastyczne

Gdybyśmy nie wprowadzili obostrzeń, mielibyśmy obecnie pięć razy więcej przypadków zachorowań na koronawirusa, czyli 25 tys. – oszacował w rozmowie...

zobacz więcej


„Infekcja wywołana koronawirusem może dotknąć chorobą również serce, mózg, a także nerki ” –można przeczytać w wydawanej w Madrycie gazecie.

W artykule wskazano, że wskutek zachorowania na COVID-19 dochodzi „do wielonarządowego ataku” na organizm człowieka, co potwierdziły już m.in. badania wykonane przez naukowców z Chin, USA i Wielkiej Brytanii.

Gazeta cytuje Ognjena Gajica, eksperta ds. chorób układu oddechowego w klinice Mayo w amerykańskim Rochester. Zaznacza on, że w konsekwencji zachorowania na COVID-19 wiele osób nie będzie już mogło w pełni powrócić zdrowia.

„Chodzi o bardzo dużą liczbę osób, które po przebytym syndromie niewydolności oddechowej, nie będą nawet mogły ponownie pracować ” – ocenił ekspert.

Eksperci, na których badania powołuje się „El Mundo”, wskazują, że w przyszłości osoby, które pokonały COVID-19, mogą borykać się z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak problemy układu trawiennego, dolegliwości neurologiczne, problemy z funkcjonowaniem nerek, zawały serca.

Dziennik wskazuje, że pokonanie COVID-19 może być tylko początkiem długiej „podróży poprzez rehabilitacje i terapie”.

źródło:
Zobacz więcej