RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Premier: Przekładamy matury

Aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii, przedłużamy wszystkie obowiązujące obostrzenia – poinformował na konferencji prasowej w KPRM premier Mateusz Morawiecki. Ogłosił też przesunięcie terminu matur. Jak wyjaśnił, wprowadzone przez rząd środki przynoszą skutki, co potwierdzają eksperci, także zagraniczni.

Polskie testy na obecność koronawirusa. Polska Akademia Nauk dostała środki

Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk otrzymał środki na produkcję pierwszych 100 tys. testów na obecność koronawirusa. Decyzję o...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Część ograniczeń (dotyczących m.in. handlu czy kin i teatrów) zostanie przedłużona o tydzień, inne – jak zamknięcie szkół – do 26 kwietnia. Restrykcje dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania.

– Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wczesnej – oświadczył szef rządu. Jak dodał, dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach. W świątyniach – wyjaśnił z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski – obowiązuje limit pięciu osób (nie licząc duchownych sprawujących nabożeństwo), czyli limit wprowadzony przez rząd kilkanaście dni temu.

Premier poinformował, że o dwa tygodnie – czyli do 26 kwietnia – przedłużone zostaje m.in. zamknięcie szkół, wstrzymanie międzynarodowego ruchu lotniczego, a także kolejowy ruch międzynarodowy.

Nowe propozycje prezydenta ws. tarczy antykryzysowej

Przedstawiłem premierowi Mateuszowi Morawieckiemu dwie propozycje wsparcia dla firm: zwolnienie wszystkich przedsiębiorców z ZUS na trzy miesiące i...

zobacz więcej

Na najbliższe 20 dni, zgodnie z prawem międzynarodowym, do 3 maja, zamknięte będą granice i obowiązywać będą te zasady, które obowiązywały do tej pory. – Podtrzymujemy również zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkową kwarantannę – powiedział Morawiecki i dodał, że te działania sprawdziły się, a także „jesteśmy często kopiowani przez innych”.

Egzaminy „najwcześniej w czerwcu”

Zdecydowano także o przesunięciu w czasie egzaminów uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i średnich.

– Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów, na pewno zakomunikujemy to co najmniej na trzy tygodnie wcześniej, kiedy te egzaminy się odbędą i nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu – poinformował premier.

Dodał, że taka była większość głosów: ekspertów, dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów. – Rozumiemy, że to jest nietypowy czas dla wszystkich Polaków i zdecydowaliśmy się podjąć taką decyzję – podkreślił szef rządu.

teraz odtwarzane
Premier zapowiedział przesunięcie egzaminów maturalnych i ósmoklasisty

Po pierwsze dystans. Co zmieniają nowe obostrzenia w walce z koronawirusem?

Wobec nasilającej się pandemii koronawirusa rząd zapowiedział nowe restrykcje, zakazy i nakazy. Będą obowiązywać od północy. Dotyczą m.in. robienia...

zobacz więcej

Z przedłużeniem o kolejne dwa tygodnie szkół i przedszkoli przedłużono także – jak podkreślił premier – zasiłek opiekuńczy dla osób, które będą musiały zostać w domach ze swoimi najmłodszymi dziećmi.

Szef rządu oświadczył, że wprowadzone dotychczas obostrzenia muszą być kontynuowane. – Ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania – powiedział. Podkreślił, że Polska, jako jedno z pierwszych państw w Europie wdrożyła takie rozwiązania.

Apel premiera ws. Świąt Wielkanocnych

Mateusz Morawiecki podkreślił, że nadchodzące dni „to czas szczególny dla wszystkich katolików, chrześcijan, dla ogromnej większości Polaków”. – To święta Wielkiej Nocy. Tu mamy gorącą prośbę, żeby wszyscy państwo zostali w wąskim gronie najbliższej rodziny, żeby nie spotykać się w gronach rodzinnych, tak jak to zwykle bywało – zaapelował.

Dodał, że dla niego tegoroczna Wielkanoc to „pierwsze smutne święta bez ojca”, ale też pierwsze od dawna święta, których nie spędzi w szerszym rodzinnym gronie.

– Nie zobaczę mojej mamy. Spędzimy te święta z żoną i dziećmi, w najbliższym gronie, tak jak mieszkamy na co dzień. To jest ważne, bo według ekspertów – o czym powie za chwilę minister Łukasz Szumowski – gdyby było inaczej moglibyśmy doprowadzić za kilka, kilkanaście tygodni do wzrostu zachorowań o ponad 50 tys. więcej niż ten wzrost rzeczywisty – zwrócił uwagę Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej