RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Trenujący piłkarze łamali zakaz zgromadzeń. Donieśli przechodnie

Sezon fińskiej ekstraklasy miał ruszyć 11 kwietnia (fot. Pexels)

Część ligowych piłkarzy w Finlandii, w tym najbardziej utytułowanego klubu HJK Helsinki, przez wiele dni naruszało obowiązujący w kraju zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, odbywając treningi na boisku. O sprawie donosili przechodnie.

„Wygracie ten mecz przeciwko wirusowi”. Piłkarze w hołdzie medykom [WIDEO]

Francuska Federacja Piłkarska (FFF) przygotowała specjalny film z życzeniami i podziękowaniami od zawodników oraz trenerów tamtejszej...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Według redakcji sportowej Yle w ostatnich tygodniach grupa około 20 piłkarzy ekstraklasowych stołecznych klubów HIFK oraz HJK, rozgrywających mecze na miejskim stadionie Bolt Arena, codziennie przez około dwie, trzy godziny zbierała się na boisku i organizowała treningi. W grupie tej mieli się znaleźć również zawodnicy jednego z klubów niższej klasy.

– Skontaktowało się z nami kilku przechodniów z zapytaniem, czy wiemy, że nasi zawodnicy w taki sposób trenują – przyznał dyrektor HIFK Christoffer Perret i zaznaczył, że taka sytuacja nie jest zgodna z wytycznymi klubu, ponieważ w obecnej sytuacji należy ćwiczyć indywidualnie.

Przedłużony zakaz

W Finlandii, w związku z ograniczeniami epidemicznymi oraz z ogłoszeniem w połowie marca stanu wyjątkowego, obowiązuje między innymi zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 10 osób, który niedawno został przedłużony do połowy maja. Tymczasem jeszze we wtorek na boisku można było zobaczyć trenujących piłkarzy ligowych – poinformowała stacja Yle.

Według oficjalnej linii klubów, przed sezonem – w Finlandii obowiązuje system rozgrywek wiosna-jesień – piłkarze przebywają na urlopach i mają realizować indywidualne plany treningowe. – Osobiście nie wiem, którzy z graczy mogli brać w tym udział – przyznał trener HJK Toni Koskela, wskazując, że wszyscy powinni starać się trzymać w małych grupkach, aby wyjść jak najszybciej z tej sytuacji.

Piłkarze odmówili komentarza. – Było nas jednak ponad 10 i nie wyglądało to zbyt dobrze – miał przyznać jeden z zawodników cytowany w reportażu.

Rozpoczęcie sezonu 2020 fińskiej ekstraklasy (Veikkausliiga) było zaplanowane na 11 kwietnia, ale zostało przesunięte, wstępnie na czerwiec.

W liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii wiele obiektów sportowych, jak choćby boiska piłkarskie oraz place zabaw, parki czy ścieżki sportowo-przyrodnicze, nie zostało objętych ograniczeniami epidemicznymi. Pozostawiono je otwarte dla mieszkańców. W ostatnich tygodniach stały się jednak bardzo popularne – w głównych miejskich punktach pomiarowych zarejestrowano dwu-, a nawet trzykrotnie więcej spacerowiczów czy uprawiających jogging niż zazwyczaj. Na początku tego tygodnia na boiskach pojawiły się jednak tabliczki informujące o nakazie przestrzegania wytycznych co do wielkości grup i zachowania odpowiedniego dystansu.

źródło:

Zobacz więcej