RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Specjalny poradnik, który ułatwi skorzystanie z tarczy antykryzysowej

„Tarcza Antykryzysowa to dziesiątki konkretnych rozwiązań dla pracowników, pracodawców, mikro, małych, średnich i dużych firm (fot.pfr.pl)

1 kwietnia br. weszła w życie tzw. Tarcza antykryzysowa, czyli pakiet przepisów umożliwiających pracownikom i przedsiębiorcom zminimalizowanie finansowych skutków epidemii koronawirusa. Rząd przygotował szereg rozwiązań, w szczególności mających ochronić miejsca pracy i pozwolić zachować płynność finansową w firmach. Ciężko czasem odnaleźć się w szczegółach, dlatego powstał specjalny „Przewodnik Antykryzysowy dla Przedsiębiorców” PFR, w którym wyjaśnione zostały założenia poszczególnych rozwiązań oraz można dowiedzieć się jak z nich skorzystać.

Minister finansów zapowiada drugą tarczę antykryzysową

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiada, że powstanie druga tarcza antykryzysowa. Jak wyjaśnia, chodzi o pomoc dla większych firm.

zobacz więcej

„Tarcza Antykryzysowa to dziesiątki konkretnych rozwiązań dla pracowników, pracodawców, mikro, małych, średnich i dużych firm. Dzięki nim do przedsiębiorców może trafić w najbliższym czasie dodatkowo ok. 30 mld zł (zarówno w formie wsparcia jak i zwolnienia z danin publicznych)” – informuje Polski Fundusz Rozwoju.

„Warto zapoznać się z nimi przed podjęciem decyzji o ewentualnym zwolnieniu pracownika, która w dłuższym okresie czasu może okazać się niekorzystna skutkując brakiem wykwalifikowanych rąk do pracy. Przykładowo dzięki objęciu go przestojem ekonomicznym czy obniżeniu mu wymiaru czasu pracy można przez klika najbliższych miesięcy obniżyć koszty zatrudnienia nawet o 60-80%” – podkreślono w komunikacie.

W przyjętej ustawie (po podpisie prezydenta przepisy obowiązują) znajdziemy rozwiązania dla pracowników, pracodawców, mikro, małych, średnich i dużych firm, w tym m.in.:

- zwolnienie ze składek na ZUS przez 3 miesiące dla samozatrudnionych i firm zatrudniających do 9 pracowników

- dofinansowanie wynagrodzeń w firmach ze spadkiem obrotów i niższy wymiar czasu pracy – dzięki czemu przedsiębiorca może aż o 80% obniżyć koszty zatrudnienia

- możliwość odroczenia płatności do ZUS i fiskusa bez żadnych kosztów 


- wypłata 2080 zł dla osób na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnionych

- dofinansowanie z urzędu pracy zatrudnienia pracownika (do 2500 zł miesięcznie) oraz bezzwrotna pożyczka na biznes

Materiał napisany przez ekspertów Grupy PFR zawiera informacje, jak w praktyce skorzystać z rozwiązań zawartych w Tarczy Antykryzysowej, jaką pomoc oferuje dla przedsiębiorstw i samorządów Grupa PFR oraz jak prowadzić firmę w dobie pandemii i dostosować się do nowej rynkowej rzeczywistości.

Przewodnik dostępny jest w formie elektronicznej – do pobrania na stronie www.pfr.pl/tarcza

źródło:
Zobacz więcej